Ermenistan'da Türk malına rağbet

  • Giriş : 23.08.2007 / 15:48:00

Sınırın kapalı olması nedeniyle Gürcistan üzerinden Ermenistan'a giren Türk malına rağbetin arttığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransız Haber Ajansının (AFP) Maryam Harutunyan imzasıyla yayımladığı Erivan mahreçli haberinde, Türk kamyonlarının Türkiye topraklarına 25 kilometre mesafedeki Erivan'a, Gürcistan üzerinden uzun bir yol katederek vardığı, Gürcistan ile Ermenistan arasındaki başlıca sınır kapısında kamyonların bazen bir kilometreyi aşan kuyruklar oluşturduğu belirtildi.

Habere göre, Ermenistan Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı yetkilisi Gacik Koçaryan, "Ermenistan pazarında önemli miktarda Türk malı bulunduğunu" kabul etti ve bu malların daha çok beyaz eşya ve giysiden oluştuğunu söyledi.

Bakanlığın rakamlarına göre, geçen yıl Ermenistan pazarındaki Türk mallarının miktarı, bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında artış gösterdi.

İran ve Gürcistan üzerinden Türkiye'den Ermenistan'a yılda yaklaşık 100 milyon dolar tutarında mal sevkıyatı yapıldığı sanılıyor.

Haberde, Türk ve Ermeni iş adamlarının birçok kez ambargonun kaldırılması ve sınırın açılması yönünde çağrıda bulunduğu ifade edildi ve Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı Kaan Soyak'ın, sınırın açılmasından her iki ülkenin de çok avantajlı çıkacağı yönündeki sözlerine yer verildi. Soyak, sınırın açılmasının aynı zamanda eski bir Sovyet ülkesi olan Ermenistan'ın Batı pazarlarına açılmasına da kolaylık sağlayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious