Ermenistan'dan barışa hazırız mesajı

Ermenistan'dan barışa hazırız mesajı.3114
  • Giriş : 26.04.2008 / 20:35:00

Türkiye'nin tüm dünyada önünü kesen ve 1915 olayları ile ilgili tüm ülke parlamentolarında sözde soykırım yasasının kabulü yönünde çalışmalar yürüten Ermenistan'ın yeni hükümetinden Türkiye'ye sıcak mesajlar var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ermenistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ayrı ayrı yayınladıkları mesajlarla Ankara ile barışa hazır olduklarını ilan ettiler. Ermenistan'ın yeni seçilen Başbakanı Tigran Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için ön koşulsuz görüşmeye hazır olduklarını söylerken, çiçeği burnunda Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan da gelecekte iki ülkenin mutlaka barış içinde yaşayacakları bir dünya kuracaklarına inandığını kaydetti.

Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre, Ermenistan Başbakanı Sarkisyan, kendisine tebrik mesajı gönderen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazılı olarak cevabı mektup gönderdi. Sarkisyan mektubunda Ankara ile iyi ilişkiler kurulmasından yana olduğunu kaydetti. Ermenistan basın merkezinden yapılan açıklamada, "Sıcak kutlama ve tebrik mesajınız için teşekkür ediyorum. Şahsi diyaloglarımızı kullanarak iki ülkeyi de huzursuz eden sorunların bir an önce çözülmesi için birlikte katkı sağlayacağımızdan eminim." dedi.

Sarkisyan iki ülke sorunlarının çözümü için ön koşulsuz olarak görüşmelere hazır olduklarını kaydederek, "Karşılıklı güven ortamının oluşturulması için tarihi bir misyonumuz olduğunu düşünüyorum. Karşılıklı güven ve samimi diyalog var olan sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı. Ermenistan başbakanı çabalarının bölgede istikrar, huzur ve barış ortamının oluşmasından yana olduğunu kaydetti.

"Günün birinde barışacağız"

Ermenistan'ın yeni göreve başlayan Dışişleri Bakanı Nalbandyan da yaptığı değerlendirmede Türk ve Ermeni halkının yakın zamanda barış içinde yaşayacaklarını söyledi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı basın bürosundan yapılan açıklamada Nalbandyan, "Geçmişin ağır dönemlerini atlatan halklarımız gelecekte birlikte yaşayacakları barış ve güven dünyasını kuracaklarına inanıyorum. Barışsız bir dünyayı hayal bile edemiyoruz." temennisinde bulundu.

Tarihin derinliklerinden gelen hafızalardaki bilgilerin unutulmasından çok, bunlardan ders çıkarılarak geleceğe bakılması gerektiğini kaydeden bakan, "Tarihimizin karanlık sayfalarını birlikte kapatarak geleceğe güven ve emniyet içinde bakabiliriz. Ermenistan iki ülke sorunlarının çözümü için her türlü gücünü seferber edecek. Türkiye'nin de benzer adım atacağını umuyoruz. Bundan halklarımız ve tüm bölge ülkeleri kazançlı çıkacak." dedi.

Ermenistan'da 9 Nisan'da yemin ederek göreve başlayan yeni Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ise Ermenilerin sözde soykırım ilan ettikleri 24 Nisan törenlerinde yaptığı konuşmada sözde soykırımı tüm dünyaya kabul ettirene kadar mücadelelerine devam edeceklerini açıklamıştı. Ancak ekonomik olarak bölgesel projelerin dışında kalan Erivan'ın içerde yaşanan siyasi gerginliklerle birlikte Türkiye ile ilişkileri geliştirmeden yana tavır alabileceği kaydediliyor.

9 Nisan'da cumhurbaşkanlığı koltuğunu Robert Koçaryan'dan devralan Sarkisyan, Ermenilerin sözde soykırımın yıldönümü ilan ettikleri 24 Nisan törenlerinde yaptığı konuşmada soykırımı dünyaya kabul ettirene kadar mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious