Ermenistan'ın yeni başbakanı Sarkisyan

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Ermenistan başbakanı Andranik Markaryan'ın ani kalp krizi üzerine ölümünün ardından yeni başbakanın Savunma Bakanı Serzh Sarkisyan olacağı kaydediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Markaryan hükümetinin istifasını kabul etti. Koçaryan yeni hükümet kuruluncaya kadar hükümetin görevine devam etmesini istedi. Kurulacak yeni hükümette 12 Mayıs'ta yapılacak parlamento seçimlerine kadar görevde kalacak.

Ermenistan yasalarına göre başbakanın istifasından 10 gün sonra yeni başbakanın belirlenmesi ve hükümetin de 20 gün içinde güven oyu alması gerekiyor.

Çin seyahatini iptal eden Sarkisian Cumhuriyet Partisi yönetimi ile uzun süreli bir görüşme yaptı. Partiden Markarian'ın yerine kimin geçeceği konusunda net açıklama yapılmazken, partinin ikinci önemli ismi olan Sarkisyan'a görev verilmesinin büyük bir ihtimal olduğu kaydediliyor.

CENAZE TÖRENİ 28 MART

Markarian'ın cenaze töreni ile ilgili özel bir komisyon oluşturulurken, cenazenin 28 Mart'ta kaldırılacağı ve bugünün de ulusal yas ilan edileceği belirtiliyor.

Markarian'ın ölümü ile ilgili açıklamalarda bulunan Koçaryan yedi yıl görevde bulunan başbakanın görevde bulunduğu sürede ülkesi için en iyi olanı yaptığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious