Eroğlu: "Hükümet kararlı, nükleer tesisler kurulacak!"

Eroğlu:
  • Giriş : 17.11.2007 / 11:19:00
  • Güncelleme : 17.11.2007 / 11:27:51

Eroğlu, Türkiye'nin artan enerji ihtiyacının karşılanması için nükleer santrallerin gerekliliğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "devletin de hükümetin de kararlı olduğunu, nükleer tesislerin kurulacağını" belirterek, "Enerji talebinin karşılanması, ucuz enerji ve enerjideki çeşitliliği sağlamak açısından nükleer enerji santrallerinin kurulması şarttır" dedi.

Türkiye'nin enerji ihtiyacı olduğunun açıkça ortada olduğunu dile getiren Eroğlu, "Ülkemiz kalkınıyor. Yaptığımız hesaplara göre, şu anda Türkiye'deki yıllık enerji talebindeki artış yüzde 6 ile yüzde 8.4 arasında değişiyor. Hatta son yıllarda bu artışın yüzde 8.5'a kadar çıktığını müşahede ettik" diye konuştu.
Eroğlu, Türkiye'nin artan enerji ihtiyacının karşılanması için bir an önce nükleer santrallerin devreye sokulması gerektiğini belirterek, enerji üretiminde kullanılan hidroelektrik, kömür ve doğalgaz çevrim santrallerinin kapasitelerinin düşük olduğunu anlattı.
Şu anda, Türkiye'nin elektrik enerjisi ihtiyacının 3'te 1'nin hidroelektrik santrallerinden sağlandığını, kalan miktarın ise termik kaynaklar adı verilen kömür ve doğalgazdan üretilen enerjiden karşılandığını söyledi. Eroğlu, enerji ihtiyacının büyük bölümünün termik kaynaklardan elde edildiğine dikkati çekti.
Doğalgaz tüketiminde dışa bağımlı olunmasının gelecekte ne tür sıkıntılar yaşatabileceğinin herkes tarafından iyi bilindiğini kaydeden Eroğlu, doğalgaz alımındaki aksamalar nedeniyle geçen yıllarda Türkiye'nin ciddi sıkıntılar yaşadığını anımsattı.
"Kararlıyız"
"Devletimiz de hükümetimiz de kararlıdır, nükleer tesisler kurulacaktır" diyen Eroğlu, "Enerji talebinin karşılanması, ucuz enerji ve enerjideki çeşitliliği sağlamak açısından nükleer enerji santrallerin kurulmasının şart" olduğunu söyledi.
Nükleer enerji santrali kurulmasında "çok geç kalındığı" görüşünü savunan Eroğlu, dünyanın her tarafında nükleer enerjiyle ilgili tesisler yapıldığını dile getirdi.
Eroğlu, "(Nükleer enerji çevre düşmanıdır) diye bir şey yok. Bana göre nükleer enerji usulüne göre kullanılması ve atıklarının bertarafının sağlıklı şekilde yapılması durumunda çevreyle en uyumlu enerji kaynağıdır. TBMM'de de geçtiğimiz haftalarda bu husus tartışıldı ve kabul edildi. İnşallah kısa zamanda nükleer enerji santralleri kurularak, ülkemiz de bu teknolojiye kavuşmuş olur diye düşünüyorum"dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious