Eroğlu: Yangın bin hektar alanda etkili oldu

Eroğlu: Yangın bin hektar alanda etkili oldu.16981
  • Giriş : 08.07.2008 / 16:53:00

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Mersin'in Gülnar ilçesinde dün başlayan orman yangınının yaklaşık bin hektar alanda etkili olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Eroğlu, rüzgarın etkisiyle halen kontrol altına alınamayan yangınla ilgili incelemelerde bulunmak üzere özel uçakla Adana'ya, buradan da Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Kavakoluğu köyüne geldi.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ve diğer yetkililerden yangınla ilgili bilgi alan Bakan Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, yangının yaklaşık bin hektar alanda etkili olduğunu tahmin ettiklerini, ancak kesin bir rakamın henüz verilemeyeceğini belirtti.

Eroğlu, son iki saatten beri rüzgarın şiddetinin azalması sayesinde yangını kontrol altına alma çalışmalarının daha etkin yürütülmeye başlandığını ifade ederek, ''Hava şartları böyle devam ederse, bu akşam ya da yarın yangını söndürmüş oluruz. Sayın Başbakanımıza yangınla ilgili bilgi verdim. İstanbul'dan yangın uçağı gönderilmesini talep ettik. Buraya İstanbul Büyükşehir Belediyesi yangın söndürme uçağı gönderdi'' dedi.

''Devletimiz, açılan yaraları saracak güçtedir'' diyen Bakan Eroğlu, Başbakan Erdoğan ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın kendisine, mağdur olan ailelere, sorunlarının çözüleceğini bildirmelerini istediğini dile getirdi.

Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

''İnşallah böyle acılar bir daha yaşanmaz. Burada vatandaşlarımıza büyük görev düşüyor. Anız veya çalı çırpı yakılması böyle büyük bir felakete neden oluyor. Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum; küçük yangınlar büyük felaketlere neden oluyor. Bakın burada iki vatandaşımızı kaybettik, ayrıca binlerce hektar ormanlık alan yandı. Köyler ateş altında kaldı, vatandaşlarımızın evleri yandı, hayvanları telef oldu.''

Eroğlu, yangınla ilgili hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*