Eroinle eve gelenlere kapıyı polis açtı

Eroinle eve gelenlere kapıyı polis açtı.12734
  • Giriş : 07.04.2008 / 16:28:00

İstanbul narkotik polisi, aralarında bazı ünlüler ile birlikte çok sayıda kişinin gözaltına alındığı "Krater Operasyonu"nda 10 gün içinde 324 kilo uyuşturucu madde yakalamayı başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yalçın Dümer ve Selçuk Soğukçay gibi tiyatrocuların sokak satıcılarının ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınmasıyla başlayan operasyonda, sosyeteye uyuşturucu servisi yapan 10 zanlı yakalandı. Operasyonla çalışma yöntemleri deşifre edilen satıcıların nasıl satış yaptıkları da ortaya çıktı. Zanlıların önce telefonda uyuşturucu siparişi aldıkları ve evlere kadar servis ettikleri anlaşıldı. Başka bir operasyonda ise, polis ele geçirdiği uyuşturucunun ev içinde envanterini çıkartırken kapıyı çalan başka bir uyuşturucu satıcısı 15 kilogram eroini "Malı pres için getirdim, yardımcı olabilir misin?" deyince yakayı ele verdi. Yurt dışı bağlantılı uyuşturucuyu takip eden narkotik polisinin İran kaynaklı transit uyuşturucu kaçakçılığında ise yüklü miktarda eroin ve esrar yakalandı.

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü timlerinin uzun süreli takibin ardından hayata geçirdiği 37 ayrı operasyonda 92 şüpheli şahıs, 324 kilo uyuşturucu madde ile yakalandı. Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, gibi 14 ayrı ilçede yapılan ve tamamına "Krater" ismi verilen operasyonlarda toplam 228 kilo eroin, 92 kilo esrar, 15 bin 112 adet uyuşturucu hap, 125 gram kokain ile 2 adet tabanca ele geçirildi. Son 10 gün içinde yapılan çalışmalarda gözaltına alınan zanlılar adliyeye sevk edildi.

Narkotik birimlerinin birimlerinin son dönemdeki çalışması tiyatro oyuncuları Yalçın Dümer ve Selçuk Soğukçay gibi isimlerin gözaltına alınmasıyla duyuldu. Sokak satıcılarının polise verdikleri ifadenin ardından gözaltına alınan tiyatrocular, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmiş ve buradan serbest kalmışlardı. Uyuşturucu kullandığı iddiasıyla gözaltına alınan Dümer, bu olay nedeniyle serbest kalırken başka bir olaydan aranması bulunduğu için adliyeye sevk edilmişti.

-BİR TELEFONLA "KAPIYA KADAR" UYUŞTURUCU SERVİSİ-
Aralarında tiyatrocuların da bulunduğu kişilerin gözaltına alınmasıyla polis, sosyeteye hangi yollarla uyuşturucu servisi yapıldığını ve nasıl iletişim kurduklarını da belirledi. Edinilen bilgilere göre sokak satıcıları ile irtibatlı olan sosyetik isimlerin, telefonla irtibat kurdukları ve "mal" istedikleri belirlendi. Böylece bulundukları eve kadar uyuşturucu getirtebilen sosyetik isimler, ödemeyi de elden yapmışlar. Hatta ünlülerden bir tanesinin telefonda sokak satıcısına "zaten sana borcum var, eve gel. Gelirken de bir kıyak geçersin artık" diyerek "kokain" istediği iddia edildi. Sosyeteyle uyuşturucu servisi yapan şebekeyi takibe alan polis, baskın yaptığı evlerde Yılmaz Ç, Şahin Ö, Zelal K, Rasim Ö, Ahmet A, Mustafa Serdar B, Saida M, Fuat ve Suat Y ile birlikte Ahmet D'yi gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen zanlılardan 8'i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

-POLİSİN BASTIĞI EVİN KAPISINI ÇALAN ZANLI 15 KİLO EROİNLE "MALI PRES İÇİN GETİRDİM, YARDIMCI OLABİLİR MİSİN" DEDİ-

Narkotik polisinin diğer çalışmasında İran kökenli olduğu tahmin edilen yüklü miktardaki eroin'in Van'dan İstanbul'a gönderileceği bilgisi üzerine harekete geçildi. Uyuşturucunun Avcılar ve Esenyurt'ta depolanıp hazırlandığı ve buradan Avrupa'ya gönderileceğinin öğrenilmesiyle operasyon başladı. Avcılar'daki evi belirleyen ekipler, sabah saatlerinde baskın yaptı. Yapılan baskında evdeki uyuşturucuyu "para karşılığı preslediği ve satışa hazır hale getirdiği" iddia edilen bir kişi suç üstü yakalandı. Evde yapılan aramalarda ilk etapta 188 kilo eroin ele geçirildi.

Polisi asıl hayrete düşüren olay ise bundan sonra meydana geldi. Evde bulunan uyuşturucunun envanterinin çıkarıldığı anda kapı zili çaldı. Kapıyı açan polis, içinde 15 kilo eroin bulunan çantayı taşıyan zanlıyı içeri aldı. Ercin S. isimli zanlının "malı pres için getirdim, yardımcı olabilir misin" demesi üzerine önce şaşıran polis, ardından şüpheliyi gözaltına aldı. Uyuşturucu operasyonlarından çok sayıda sabıkaları bulunduğu anlaşılan 7 kişi gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious