Erol Aksoy'a 'zaman aşımı' piyangosu

Erol Aksoy'a 'zaman aşımı' piyangosu.10271
  • Giriş : 22.07.2008 / 21:04:00

İktisat Bankasının eski sahibi Erol Aksoy'u zil takıp oynatacak karar alındı. Aksoy dahil 13 kişi zaman aşımından kurtuldu!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İktisat Bankasının eski sahibi Erol Aksoy'un da aralarında bulunduğu "gerçek mahiyetine uygun düşmeyen muhasebeleştirme yapmak" suçlamasına ilişkin yargılanan 13 sanığın davası, "zaman aşımı" nedeniyle ortadan kaldırıldı. 2 sanık hakkında da beraat kararı verildi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanıklardan Halil Sönmezer hazır bulundu.

Duruşmada, müdahil Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) avukatlarınca, cumhuriyet savcısı tarafından bir önceki duruşmada açıklanan ve davayla ilgili "zaman aşımı" yönünde görüş belirtilen mütalaaya karşı ifadelerin yer aldığı dilekçenin incelendiği tutanağa geçirildi.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklara isnat edilen "gerçek mahiyetine uygun düşmeyen muhasebeleştirme yapmak" suçlamasının tarihinin, sanıklar bakımından 31 Aralık 2000 günü olarak kabul edilmesi gerektiğini ve 7 yıl 6 aylık "zaman aşımı" müddetinin, suç tarihinden itibaren dolduğunu belirtti.

12 Mayıs 2001'de yürürlüğe giren 4389 sayılı yasanın 24. maddesindeki, "bilirkişi incelemesinde geçen sürenin davanın zaman aşımı süresini durdurmasına" ilişkin düzenlemenin, suç tarihinden sonra yürürlüğe girdiğini hatırlatan heyet, düzenlemenin dosyada tatbik edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Mahkeme heyeti, Sanıklar Erol Aksoy, Cüneyt Sel, Cenap Önal, Ertuğrul Ihlamur, Ahmet Tanju Oğuz, Ufuk Fatma Altın, Mehmet Alıcı, Rıza Hamdi Onur Demirtaş, Halil Sönmezer, İsmail Mert, Derya Takır (Demir), Hanife Ateş ve Selim Yalçınkaya'nın haklarındaki kamu davasının ortadan kaldırılmasına karar verdi.

"Gerçek mahiyetine uygun düşmeyen muhasebeleştirme yapmak" ve "bu hesaplarla ilgili dönemin bilançosunu hesap uygunluğu sağlamadan kapatmak" iddiasıyla yargılanan diğer sanıklar Tevfik Altınok ve Doğan Tunalı hakkında da karar veren heyet, bu sanıkların iddianamede belirtilen suçlama tarihlerinin 16 Ağustos 2001 olduğunu ifade etti.

"Kast unsurunun bulunmadığını" kaydeden heyet, sanıklar Altınok ve Tunalı'nın beraatine karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*