'Erol Evcil' davası bugün başlıyor

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

İşadamı Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu 211 sanığın, 1.5 ile 26 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları istemiyle açılan davanın ilk duruşması bugün yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İşadamı Erol Evcil ile Nilüfer Turizm'in sahibi Hüseyin Kayapalı'nın da aralarında bulunduğu 20'si tutuklu 211 sanıklı davanın ilk duruşması, İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sanık sayısının çokluğu nedeniyle 20 ve 25 Nisan tarihlerinde de sürdürülecek.

İlk gün Evcil ve Kayapalı'nın da aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıkların ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

Erol Evcil ile Hüseyin Kayapalı, davaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 30 Haziran 2006 tarihinde tutuklanmıştı.

İddianameden

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Bursa Ağır Ceza Mahkemesi’ne açılan ve söz konusu suç örgütünün silahlı olduğu gerekçesiyle özel yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen davanın iddianamesinde, Erol Evcil ile Hüseyin Kayapalı'nın da aralarında bulunduğu 9 sanığın "çıkar amaçlı örgüt kurmak ve yönetmek", "suçtan kaynaklanan mal varlıklarını aklamak" ve "nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 9 ile 26'şar yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

İddianamede Hüseyin Kayapalı'nın ayrıca, işyerinde bulunan silah mermilerine ilişkin 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Fırat Ardıç, Öznur Yönek, Engin Eren ile Mustafa Özdalgıç'ın da aralarında bulunduğu 15 kişinin "çıkar amaçlı örgüte üye olmak", "dolandırıcılık" ve "suçtan kaynaklanan mal varlıklarını aklamak"tan dolayı 7.5 ile 21'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, 31 kişinin de "çıkar amaçlı örgüte üye olmak" ve "suçtan kaynaklanan mal varlıklarını aklamak" suçlarından 5,5 ile 14,5'ar yıla kadar hapisleri öngörülüyor.

İddianamede, 137 kişinin ise "suçtan kaynaklanan mal varlıklarını akladıkları" iddiasıyla 4 ile 10'ar yıl, 19 kişinin de "çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak ve yardım yataklık etmek" suçlarından 1.5 ile 4.5'ar yıl hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Erol Evcil, Serpil Kayapalı, Derya Kayapalı, Sibel Kayapalı, Mustafa Özdalgıç'ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın banka hesaplarında yapılan incelemede, birikimleri ile gelirlerinin orantılı olmadığının açıkça anlaşıldığı belirtilen iddianamede, hesaplardaki nakit paranın "kara para" olduğu gerekçesiyle müsaderesine karar verilmesi isteniyor.

Yakalama ve arama işlemleri sırasında mahkemenin tedbir kararı gereğince, Erol Evcil'in 13 bin 200 euro, 800 dolar, 1640 YTL, 7 adet bilezik, bir bileklik ve 4 adet küçük altını ile Sibel Kayapalı'nın 10 bin YTL, 3 adet altın kol saati ve mücevherlerinin de "kara para" oldukları gerekçesiyle müsadere edilmesi talep ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious