Erol Evcil'in tutukluluğu sürecek

  • Giriş : 01.07.2009 / 20:11:00

İş adamı Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu sanıkların yargılanmalarına yeniden başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin Nesim Malki cinayeti davasında Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararı ikinci kez bozmasının ardından iş adamı Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu sanıkların yargılanmalarına yeniden başlandı.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında, tutuklu sanıklar Erol Evcil, Oğuz Işıklı ve Mücahit Çakal ile tutuksuz sanık Emin Menge hazır bulundu.

Sanıklardan Erol Evcil'in avukatları Ahmet Gökçen, Kemal Kumkumoğlu ve Mehmet Er, Oğuz Işıklı'nın avukatları Veysel Aşkın ve Alper Oyan, Emin Menge'nin avukatı Esmet Erkul ile Burhanettin Türkeş'in avukatı Levent Dönertaş'ın da hazır bulunduğu duruşmayı sanıkların yakınları ve başka bir operasyon kapsamında Evcil ile birlikte tutuklanan ve bir süre önce tahliye olan iş adamı Hüseyin Kayapalı da izledi.

Erol Evcil'in avukatlarından Ahmet Gökçen, savunmasında, tutuklama şartlarının kalktığı gerekçesiyle mahkeme heyetinden müvekkilinin tahliyesini istedi.

Mahkemenin tahliye kararı vermemesi halinde müvekkiline verilecek cezanın müebbet hapis olduğunu belirten Gökçen, ''Müebbet hapis cezasının infazı 16 yıl 2 gün olup, 4616 sayılı yasa gereğince bu süreden 10 yıl düşümü ile Erol Evcil'in ceza evinde geçirmesi gereken süre 6 yıl 2 gün olacaktır. Müvekkilim bugüne kadar 71 ay 22 gün ceza evinde kalmıştır. Dolayısıyla şartla tahliyesi dolmuş vaziyettedir. Bu durumda da müvekkilimin tahliyesi gerekeceği kanaatindeyiz'' dedi.

Evcil'in diğer avukatı Mehmet Er de Gökçen'in savunmasına katıldığını ifade ederek, Erol Evcil'in dosya kapsamında bulunan kayıtlar çerçevesinde bugün itibariyle 71 ay 22 gün olan tutukluluk süresi dikkate alındığında şartla tahliye süresinin dolmasına 8 gününün kaldığını öne sürdü. Er, müvekkilinin mağduriyetinin önlenmesi açısından tahliye edilmesini talep etti.

Diğer sanıkların avukatları da savunmalarında müvekkilleri ile ilgili tahliye talebinde bulundu.

Tutuklu sanıklar Erol Evcil, Mücahit Çakal ve Oğuz Işıklı da avukatlarının savunmalarına katıldıklarını söyledi.

Avukatların ve sanıkların savunmalarının ardından duruşmaya yaklaşık 15 dakika ara verildi. Aranın ardından söz alan Cumhuriyet Savcısı Nevzat Turgut, mütalaasında, usul ve yasaya uygun bulunan Yargıtay bozma kararına bu aşamada uyulmasına karar verilmesini, bugün duruşmada bulunmayan tutuklu sanıklardan Burhanettin Türkeş'in bir sonraki duruşmada hazır bulundurulmasını, sanık Mücahit Çakal'a müdafi tayin edilmesini, firari sanık Şükrü Elverdi hakkında yakalama işleminin yerine getirilmesini, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Cumhuriyet Savcısı Turgut'un mütalaasının ardından, Mahkeme Başkanı Ergün Kurdak'ın sanıklar Erol Evcil ve Burhanettin Türkeş'in ''tutuklu kaldıkları süre ve suç işlendiği tarihteki infaz yasaları ile 4616 sayılı yasa dikkate alınarak mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla'' muhalefeti ile oy çokluğuyla sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Heyet, tutuklu sanıklar Mücahit Çakal ve Oğuz Işıklı'nın üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu dikkate alarak oy birliği ile tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırırken, diğer tutuklu sanık Burhanettin Türkeş'in bir sonraki duruşmaya getirilmesini kararlaştırdı.

Bu arada Mahkeme Başkanı Ergün Kurdak tarafından, duruşma tutanağına düşülen ''muhalefet şerhi''nde ''Sanıklar Erol Evcil ve Burhanettin Türkeş'in yargılama sürecinde tutuklu kaldıkları süre ve suç işlendiği tarihteki infaz yasaları ve 4616 sayılı yasa dikkate alınarak mağduriyetlerinin giderilmesi açısından bihakkın tahliyelerini düşündüğümden çoğunluk görüşüne katılmıyorum'' görüşleri yer aldı.

Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin 24 Temmuzda incelenmesine karar verirken, duruşmayı erteledi.

Bu arada, tutuklu sanıkların adliyeye getirilişi ve götürülüşü sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.

-DAVA SÜRECİ-

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu öne sürülen Erol Evcil, tetikçisi oldukları iddiasıyla Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi hakkında verilen ömür boyu hapis cezası kararı, Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından yeni TCK uyarınca bozulmuştu.

Yargıtay, kararında, yerel mahkemenin kararının yeni TCK'ya göre yeniden değerlendirilmesi, ''tetikçi'' olarak hüküm giyen Burhanettin Türkeş'in ''azmettirici'' olarak yargılanmasını istemişti.

Cinayet suçundan beraat eden Emin Menge ve Mücahit Çakal hakkındaki karar ise Menge'nin ''cinayete yardım etme'', Çakal'ın ''cinayet'' suçundan yargılanması istenerek bozulmuştu.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin ilk bozma kararının ardından dava Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmüştü. Mahkeme, son olarak 7 Ocak 2008'de yapılan duruşmada, ''tasarlayarak adam öldürme'' suçundan yeniden yargılanan iş adamı Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu 5 sanığın müebbet hapse, 1 sanığın da ''adam öldürmeye yardım etmek'' suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti.

Evcil'in ''yağma'' suçundan 10 yıl, Burhanettin Türkeş'in ise ''gasp'' suçundan ayrıca 11 yıl 4 ay 3'er gün hapis cezasına çarptırdığı davada, müebbet hapis cezası alan tutuklu sanık Oğuz Işıklı dışındaki 4 sanık hakkında yakalama emri çıkarılması da kararlaştırılmış, ancak Yargıtay ikinci kararı da ''usulen'' bozmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*