'Erozyonla mücadalede vakit kaybedildi'

'Erozyonla mücadalede vakit kaybedildi'.9684
  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Erzurum- Çat- Bozyazı ve Göbekören köylerinde erozyonu önleme amaçlı kırsal kalkınma projesinde konuşan Vali Celalettin Güvenç, "Erozyonla mücadelede çok vakit kaybettik" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'Erozyonu önleme amaçlı kırsal kalkınma projesi'nin uygulanması başlangıç toplantısı Çat'ta gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Vali Celalettin Güvenç, erozyonla mücadalede fazla zaman kaybedildiğini ifade etti. Güvenç, verimli tarım topraklarının yok olmasının önüne geçebilmek için, erozyonla mücadelede bir saniye bile vakit kaybına tahammül olamayacağına işaret ederek, "Yorulmak nedir bilmeyeceğiz. Çünkü çok daha büyük, çok daha güçlü geleceğin dünyasında yerini alan bir Türkiye için buna mecburuz. Ben bu ülkenin insanı olarak, bu ilin valisi olarak bu toplantıyı Çat ilçesinde yapmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Gençlerimiz köylerimizin derdini dert edinmiyor, fukaralığı nasıl yeneriz, verimi nasıl arttırır köylümüzün yüzünü nasıl güldürürür, onu dert ediniyor." dedi.

Vali Güvenç, ayrıca ildeki havyancılık sekötürünün son yıllarda iflas ettiğini kaydetti. Erzurum'un 50 yıl önce ülkenin ekonomik yönden gelişmiş ilk 10 ili arasında olduğuna dikkat çeken Vali Füvenç, "Geçmişte Erzurum'un durumu iyiydi de sonradan gittikçe fukaralaştı ve bu günlere geldik. Bu sorunun cevabını bulduk; Erzurum geçmişte çok zengindi, çünkü çok iyi hayvancılık yapılıyordu. Bölgenin cazibe merkeziydi, ticaret buradaydı. Trabzonlu, Rizeli Karadenizli gelip burada yatırım yapıyorlardı. O gün olduğu gibi bu gün de hayvancılık bu ilin vazgeçilmez faaliyeti ve sektörüdür. Hayvancılıkta aslında en temel sorun hayvan ırkımızın verimsizliğidir. Bir tarafta 3 ay süreli ve 900 kg süt alabildiğimiz yerli ırk, bir tarafta 10 ay süreli ve yılda 9 ton süt alınabilen kültür ırkı hayvan. Eğer yılın 10 ay süt çıkarabilsek büyük firmalar buradan gitmeyecek. İşte zenginliğin yolu budur" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious