ERSEM, hasta bakici kursu düzenledi

ERSEM, hasta bakici kursu düzenledi.10551
  • Giriş : 14.11.2005 / 00:00:00

KAYSERI - Daha önce genel lise mezunlarinin hasta bakici olarak görev yaptigi, bu durumunda bazi problemleri beraberinde getirdigi belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Hastaneler Bashekim Yardimcisi ve Halk Sagligi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Fevziye Çetinkaya, geçmiste genel lise mezunlarini hasta bakici olarak istihdam ettiklerini ancak, bu kisilerin hasta bakimi konusunda hiçbir egitimleri olmadigi için ciddi problemlere neden olabildiklerini söyledi.

Bu sorunu çözmek için ERSEM ile isbirligi yaparak kurs düzenlediklerini belirten Çetinkaya, ilk kursa katilan 54 kisinin sertifika aldigini ve bunlardan bir kisminin ihtiyaç dogrultusunda hastanede ise basladiklarini anlatti.

Ikinci etap kursunun da geçtigimiz günlerde basladigini ifade eden Çetinkaya, hafta sonlari yapilacak ve 50 saat sürecek olan kursa 50 kursiyerin katildigini bildirdi.

Kursiyerlere, ögretim üyeleri tarafindan hasta bakimi konusunda hem teorik hem de pratik bilgiler verildigini vurgulayan Çetinkaya, "Hasta bakici olarak ise aldigimiz bazi lise mezunlarinin üstlendikleri görevin zorluklarini gördükten sonra isten ayrildigini tespit ettik. Hastane hizmetleri, hasta bakimi zor bir görevdir. Hastaneler 24 saat hizmet veren kuruluslardir. Arkadaslar bu kursta isin zorluklarini görerek göreve talip olacaklari için çalismalarinda süreklilik saglayacaklarina inaniyorum" dedi.

Kurs sonunda adaylara Hastane Hizmetlisi Sertifikasi vereceklerini belirten Çetinkaya, bundan sonraki ise alimlarda da bu kurslara katilmayanlarin basvurularini kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

Çetinkaya, yalnizca kendilerinin degil, devlet hastaneleri ve özel hastaneler de eleman alirken bu belge sahibi kisileri tercih edecegini açikladi.

Çetinkaya, kisilerin kendileri ve aileleri için de böyle bir kurstan geçmis olmalarinin, bilgi ve deneyim kazanmalarinin, yararli olacagina inandigini kaydetti. Kursiyerlerden 40 YTL katilim ücreti aliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious