Ersin Faralyalı vefat etti

Ersin Faralyalı vefat etti.17249
  • Giriş : 07.07.2008 / 10:11:00

Türk sanayiciliğinin duayen isimlerinden Faralyalı, tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde vefat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk sanayiciliğinin duayen isimlerinden Ersin Faralyalı, İstanbul’da tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde vefat etti. 1939 doğumlu olan Ersin Faralyalı sanayici kimliğinin yanına DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel tarafından kurulan 49’uncu hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaparak siyasetçi kimliğini de eklemişti.

Siyaset ve iş dünyasında önemli görevlerde bulunan evli ve iki çocuk babası, 69 yaşındaki Faralyalı’nın ölümü büyük üzüntü yarattı. 1958 yılında Robert Kolej’den mezun olan Faralyalı, yüksek öğrenimini Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. 1966-1991 yılları arasında, 25 yıl içinde Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) önce meclis üyesi olarak görev yapan Ersin Faralyalı, 1981 yılında EBSO başkanlığına seçilerek, 1988 yılına kadar bu görevini yürüttü.

EBSO başkanlığı yaptığı dönemde, 1985 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanlığı’na seçilen Faralyalı, ayrıca 18 yıl İktisadi Kalkınma Vakfı’nda (İKV), 2 yıl Türk Sanayiciler ve İşadamları Derneği’nde (TÜSİAD) yönetim kurulu üyeliği yaptı. Faralyalı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) kuruluşunda yer aldı. Kurucusu olduğu DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi’nin de 2 yıl başkanlığını yürüttü.

Ersin Faralyalı, 1991 yılında siyasete atıldı. 20 Ekim 1991 seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden İzmir milletvekili seçildi. 49’uncu hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptı.

Cenaze töreni Teşvikiye’de

Ersin Faralyalı için bugün öğleyin İstanbul Teşvikiye Camii’nde cenaze töreni yapılacak. Faralyalı’nın cenazesi bu törenin ardından İzmir’e getirilecek. 8 Temmuz Salı günü, yıllarca görev yaptığı EBSO önünde yapılacak törenin ardından Faralyalı’nın cenazesi, Karşıyaka İlçesi Bostanlı semtindeki Beşikçioğlu Camii’nde ikindi üzeri kaldırılarak toprağa verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*