Ersoy, Jolie gibi evlat edinecek!

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

BM İyi Niyet Elçisi seçilen Muazzez Ersoy, kendisiyle aynı görevi sürdüren aktris Angelina Jolie gibi çalışıp onun gibi mülteci kamplarından çocuk evlat edinecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ersoy, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü İyi Niyet Elçisi seçildi. Ersoy, dün Etiler'deki ofisinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Gesche Karrenbrock, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler Sorumlusu Metin Çorabatır, Sığınmacı ve Göçmenler Dayanışma Derneği İstanbul Temsilcisi Ali Güçlü ile protokol imzaladı. Ve Ersoy hemen ardından Milliyet'in sorularını yanıtladı..

BM Mülteciler Örgütü İyi Niyet Elçiliği görevi size ne zaman teklif edildi ve ne hissettiniz?
Teklif 2005'in aralık ayında geldi. Rüyada gibi hissettim. Bir Türk sanatçısı olarak çok mutlu oldum. Bu meslekte dolu dolu 20 yılı geride bıraktım. BM İyi Niyet Elçisi olmak, gerek ülkem gerekse kendi adıma büyük onur ve mutluluk duyduğum bir görev oldu. Bundan böyle kendimi mülteci ailelerine adayacağım. Allah beni hiçbir zaman yalnız bırakmayacak. Beni sevenlerin de bu onurlu görevde bana canı gönülden destekte bulunacağına eminim. İnsanların yüzünde o mutluluğu gördükçe yorulmayacağım.

Bosna ve Kosova'daki yardım konserleri bu misyona layık görülmenizde etkili oldu mu?
Evet, elbette ama ben yaptığım yardım konserleri ve çalışmaları hakkında konuşmayı sevmiyorum. 1997'de Bosna'da bir konser verdim ve orada Golden Rose ödülü aldım. Kosova'da konser çalışmaları yaptım. Oradan da taçla ödüllendirildim. Ama bu kez mültecilerle ilgili yapacağımız çalışmalarda gerekli açıklamaları ve söylemleri yapacağız. Çünkü daha önce yaptığım yardımlar benim şahsımla ilgiliydi. Şimdi daha geniş.

Sizin gibi Angelina Jolie de BM İyi Niyet Elçisi. O iki çocuk evlat edindi, sizin böyle bir isteğiniz var mı?
Bununla ilgili girişimlere başladım. Çocukları hangi ülkeden, ne zaman alacağımı zaman içinde herkes görecek. Şimdilik fazla bir şey söylemek istemiyorum. Benim gibi İyi Niyet Elçisi olan dünyada aralarında Giorgio Armani, Barbara Hendricks, Angelina Jolie'nin de aralarında bulunduğu 9 kişi var. En faal olan Angeline Jolie. Şimdilik tek bilgim Angelina Jolie'nin kamplara gittiği, sorunları dinlediği. Bilgilerim sınırlı ama şimdi elimde bana verilen yazılı, daha geniş faaliyet bilgileri de var. Okuyup daha çok bilgi sahibi olacağım.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden size bir çalışma takvimi iletildi mi?
BM Türkiye Temsilcileri'yle sık sık bir araya gelip mültecilerle ilgili neler yapabiliriz, çalışmalarımızı ne yönde devam ettirebiliriz sorularına yanıt olacak toplantılar düzenleyeceğiz. İlk olarak Türkiye'deki mültecilerin yaşadıkları bölgeleri ziyaret edeceğim. Bir albüm, bir film çalışması yapabiliriz. Projeleri de konuşup kesinleştireceğiz.

Pek çok yabancı ülkeyi de dolaşacaksınız, İngilizceniz bu iş için yeterli mi, yoksa çevirmen yardımı mı alacaksınız?
Türkiye başlangıç noktası. Daha sonra Afganistan, Hindistan ve pek çok ülkedeki kampları dolacağım. İngilizcem yeterli değil, geliştirmem gerek. En azından kendimi yeterli derecede ifade edebilecek kadar İngilizce öğrenmem şart.

Bu misyonu kaç yaşınıza kadar devam ettirme niyetiniz var?
Bu görevi devam ettirmek istediğiniz sürece yapabiliyorsunuz. Sınırı yok. Nefes aldığım, görebildiğim, yürüyebildiğim sürece bu görevi yürüteceğim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious