Ersöz kiminle aracılık yaptı?

Ersöz kiminle aracılık yaptı?.9624
  • Giriş : 13.04.2009 / 08:39:00

Ergenekon silahlı terör örgütünün üzerinde en çok durduğu konulardan biri de işçi sendikalarının sokağa dökülmesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Örgüt, bu planı hayata geçirmek için bazı sendika başkanlarıyla emekli Tuğgeneral Levent Ersöz aracılığıyla görüşmeler yapıyor, stratejiler belirliyor.

İkinci iddianameye göre 'Sarıkız' kod adlı darbe planı çerçevesinde sendikalarla temas kurulup sokağa dökülmeleri sağlanacaktı. İddianamede, elde edilen delillerden örgütün bu planı hayata geçirdiği, plan gereği öncelikle tüm sendikalar ve konfederasyonlarla ilgili çok ciddi ve kapsamlı çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün Türk-İş'e bağlı Yol İş Sendikası'nın eski Başkanı Fikret Barın'la yaptığı görüşmede sendikaların sokağa dökülmesi ve hükümet aleyhine gösteriler yapması için teşvik edildiğine yer veriliyor. İddianamede Ersöz ile Barın arasındaki görüşmeye ismi belirtilmeyen 'misafir' kodlu biri daha katılıyor. Görüşmede Ersöz, sivil toplum örgütlerinin hareketsizliğinden yakınıyor. Misafir olarak belirtilen kişi söze girerek, "Şimdi bir kere şu aşamada ekonomik kriz olmadan, geniş kitleleri harekete geçirmek mümkün değil." diyor. Yol İş Başkanı Barın ise sendikaların sokağa dökülmeleri konusunda konfederasyon başkanları ile görüşme yapılmasını öneriyor. Görüşmede, Barın'ın sendika kaynaklarını Ergenekoncuların isteği doğrultusunda kullandırmayı kabul ettiği görülüyor. Ersöz'ün "Siz de elinizi cebinize atacaksınız." demesi üzerine Barın şunları söylüyor: "Elimizden geleni yapacağız, bütün imkanlarımızı kullanacağız. Diyeceğim ki otobüsün yarısı bizden olacak yarısını da memurlardan alacaksınız. Onunla ilgili zaten sözümüz de var. Teşkilat hazır. O mesajı da verdim, 'hazırlanın, işaret bekleyin' dedim." Halen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu üyesi olan Barın, hakkındaki yolsuzluk iddiaları sonucu yapılan kongrede Yol İş başkanlığını kaybetmişti.

İşçi sayısı 700-800 bin civarında

Sendikaların üye sayıları ile ilgili yıllardan beri süren tartışmanın da Ergenekon iddianamesine yansıdığı görülüyor. Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre sendikalı işçi sayısı yaklaşık 3 milyon. Uzmanlara göre sendikalı işçi sayısı 700-800 bin civarında. Sendikalı işçi sayısındaki bu tartışmaya Ergenekon'un amaçları doğrultusunda kurulan Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun raporunda da yer veriliyor. Raporda "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Türkiye'de sendikalı olarak 2 milyon 700 bin olduğu yönündeki verilerinin gerçeği yansıtmadığı, gerçek rakamın en fazla 1 milyon olabileceği, bakanlığın çeşitli kaygılarla gerçek rakamları açıklamaktan çekindiği belirtilmiştir." ifadeleri yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*