Ertuğrul Günay, Aysun Kayacı'yı eleştirdi

Ertuğrul Günay, Aysun Kayacı'yı eleştirdi.10430
  • Giriş : 31.03.2008 / 15:02:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:14:59

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'dağdaki çoban'la benim oyum neden eşit eleştirisinde bulunan Aysun Kayacı'yı Küba'nın efsanevi ulusal kahramanı Jose Marti'nin sözü ile eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayacı'nın sözlerinin hatırlatılması üzerine Günay, "Çok eski seçkinci bir tavırdır o. Bir söz vardır bilir misiniz ? Bir ulusun türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür. Ünlü bir hukukçu Jose Martin" diye konuştu.

Günay, Kütüphane Haftası dolayısıyla Ankara'daki Milli Kütüphane'de düzenlenen programa katıldı. Programda bir konuşma yapan Günay, 'halkı küçük görme mantığına' karşı eleştirilerde bulundu. Bilginin sadece okullarda edinilmediğini vurgulayan Günay, "Son zamanlarda böyle bir tartışmada başladı. Eğitimli insan-eğitimsiz insan, kentte yaşayan insan-kırsal kesimde yaşayan insan, belli bir gelir üstünde yaşayan insan ile aşağıda yaşayan insan. Bunlar göreceli ayrımlar. Doğrudan doğruya diploma, okul eğitimi değil, insanın kendisini yaşam içerisinde geliştirmesi, bazen okulda aldığı formasyonun ötesine taşıması mümkündür diyorum. Buda işte, kamusal bilgiye ulaşma alanlarını, kütüphaneleri benzer merkezleri çoğaltmaktan geçiyor" dedi.

"BELKİ SİZİN YAŞAM KOŞULLARINIZIN ALTINDA OLANLARI KÜÇÜK GÖRMEKTEN VAZGEÇERSİNİZ"

Hayatı anlamak için bilmek gerektiğinin altını çizen Günay, "Bizim düşüncemizde biraz tasavvufi halk sözü vardır. Çok severim ben, "Bilmez ki sorsun, bilse sorardı. Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi". Sormak ile bilmekle, bilmekle sormak arasında fevkalade diyalektik bir ilişkiyi anlatıyor. O yüzden, eğer bilgiye ulaşma ve sorgulama gayretiniz varsa, sordukça öğrenir ve bildikçe sorarsınız. Ve böylece hayatı tam olarak daha iyi anlatabilirsiniz. Ve o zaman belki, siz kendi yaşam koşul ve imkanlarınıza bakarak, sizin yaşam koşul ve imkanlarınız altında olanları küçük görmekten vazgeçersiniz. Belki o zaman millet denilen kavramın hepimizden daha yukarıda ve yüksekte bir kavram olduğunu anlarsınız" dedi. Günay'ın konuşması salonda büyük bir alkışla karşılandı.

"SEÇKİNCİ TAVIR"

Günay daha sonra toplantıdan çıkışında basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Sözlerinizden manken Aysun Kayacı anlaşıldı ifadelerine Bakan Günay, "Genel olarak böyle bir halkı küçük görme mantığı vardır. Onu anlatıyorum. Kişiye değil, dediğiniz kişiyi de hatırlayamadım" yanıtın verdi.

Kayacı'nın 'Ben vergi veriyorum niye vergisini vermeyen, 'dağdaki çoban'la benim oyum eşit mesela' şeklindeki sözlerini hatırlatan basın mensuplarına Bakan Günay, "Çok eski bir seçkinci tavırdır o. Yeni değil. Bazıları yeni duymuş yeni tekrar ediyor olabilir. Çok eski bir seçkinci tavırdır o. Bir söz vardır, bilir misiniz? Bir ulusun türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür. Ünlü hukukçu Jose Martin. Bir ulusun türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür" diye konuştu.

İspanya'ya karşı Küba'nın bağımsızlık mücadelesinin liderlerinden, hukuk eğitimi de alan Jose Martin'in Ankara'da da heykeli bulunmaktadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious