Ertuğrul Ogan, Papa ziyaretini değerlendirdi

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ertuğrul Ogan, Rusya NTV'yi bugün BBP Genel Merkezi'nde kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya NTV'nin sorularını yanıtlayan Ogan, Papa'nın Türkiye ziyaretini değerlendirmesini isteyen gazetecilere, "Papa, ülkemize birincisi Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak devlet başkanı sıfatıyla gelmektedir, ikincisi dini bir lider sıfatıyla gelmektedir. Devlet Başkanı sıfatı ile geliyorsa, 'hoş geldin' diyoruz. Ama dini lider sıfatıyla geliyorsa, demokratik tepkilerimizi göstermeye devam edeceğiz" yanıtını verdi.

Papa'nın gelişini BBP olarak neden eleştirdiklerini soran gazetecilere Ogan, şu karşılığı verdi: "Papa'nın Türkiye ziyareti Rusya Ortodokslarını da rahatsız eder. Çünkü onları da kendi şemsiyesi altında toparlamak istemektedir. Esasen Avrupa'da gerek Katolikler gerek Ortodokslar gerekse Protestanlar ve Anglikanlar tamamen dağınık vaziyette oldukları gibi bir de Avrupa toplumunda her geçen gün fazlalaşan Ateistleri toplamaya çalışmak istek ve arzusu ve bu arada Türkiye'deki Ortodoksların da kendi şemsiyesi altında toplama isteği Papa 16. Benedikt'in dini bir liderden ziyade siyasi bir lider gibi hareket etmesine sebep olmaktadır ve bu amaçla Hıristiyan alemine görüntü vermek, ağırlıklı olarak Rusya'nın da ağırlıklı olarak Ortodoks mezhebinden olduğunu dikkate alırsak, yapmak istediği birleştirme düşüncesi ne kadar geniş bir alanı içine aldığı ve hedefleri olduğu daha kolay anlaşılmaktadır. Bunun için de bu ziyaretin, Rusya'da yaşayan Ortodokslar için de çok ciddi bir anlam taşıdığı ve onların geleceklerine bir yön vermeye çalıştığı apaçık ortadadır. Papa'nın bu ziyaretindeki amacın tüm Ortodokslar özellikle de Rus Ortodoksları tarafından da değerlendireceklerini ve bu ziyarete ona göre özen göstereceklerini düşünüyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious