Ertuğrul Özkök'ün meşhur ettiği gömlek ustası

Ertuğrul Özkök'ün meşhur ettiği gömlek ustası.10243
  • Giriş : 12.08.2007 / 13:28:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:34:46

Ertuğrul Özkök’ün bir yazısıyla meşhur ettiği gömlek ustasına bakın!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ismarlama gömlek diken ve bir köşe yazısıyla meşhur olan “Zeren Gömlek”in meğer bizim bilmediğimiz ne çok müşterisi varmış! Başta siyasiler olmak üzere işadamları ve sanatçılar özel günlerine ısmarlama gömlek diktirmek için Bakırköy'deki Halil-Murat Zeren'i tercih ediyormuş.

Geçtiğimiz hafta Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün “Dumanlı'nın Odası” başlıklı yazısı epey konuşuldu. Yazısında Fethullah Gülen'in gömleklerini çok beğendiğini belirten Özkök, şöyle diyordu: “Fethullah Gülen'in fotoğraflarında bir şey dikkatimi çeker. Üst düğmesi ilikli gömlekleri hep özenli seçilmiş izlenimi verir. Bundan bir süre önce Ekrem Dumanlı'ya Hoca'nın nereden giyindiğini sormuştum. Bakırköy'de baba oğul bir gömlekçi yapıyormuş. Dumanlı, Hoca'nın gömlekçisine benim için 4 gömlek ısmarlamış.”

Özkök'ün bu yazısıyla Zeren Gömlek adıyla Bakırköy'de 25 yıldır ısmarlama gömlek diken Halil Zeren ve oğlu Murat Zeren de meşhur oldu. Fethullah Gülen'den Fehmi Koru'ya, Müslüm Gürses'ten baklavacı Faruk Güllü'ye kadar birçok ünlü isme gömlek diken Halil Zeren'in ilginç bir hikâyesi var. Yıllarca Vakko'da gömlek ustası olarak çalışan Halil Bey, 1983 yılında ısmarlama gömlek piyasasına girmiş. O zamanlar gömlek diktirmek çok revaçta; ancak konfeksiyon sektörünün atılım yapması ve teknik makinelerin seriliği ısmarlama dükkânlarını bir bir kapatmış. Zeren ise işini çok sevmesi ve büyük bir titizlikle yapmasından dolayı bugünlere kadar gelebilmiş.

Baba-oğul neredeyse 20 yıldır birlikte çalışıyorlar. Ancak Murat Bey ilk yıllar babasının titizliğinden çok çekmiş. “Yaptığım işi beğenmiyordu, defalarca aynı iş üzerinde çabalıyordum.” diyor. Baba Halil Zeren ise “İstediğim işi yaptıramıyordum.” diyerek anıları tazeliyor. Bu tatlı sohbetin ortasında “Neden büyümediniz ve hep böyle mütevazı bir terzi dükkanında devam ettiniz?” diye sorduğumuzda anlıyoruz ki bu durum bilinçli bir tercih. Murat Bey, “Bir doktor hem kalp hem de göz doktoru olamaz. Bizimkisi de tıpkı böyle. İsteseydik pantolon da ceket de dikerdik; ama o zaman da konfeksiyona kayardık ve işimizin titizliği kaybolurdu.” diyor. Bir insanın iyi bir gömlek dikebilmesi için 8-10 yıl emek vermesi gerektiğine inanan Zeren, “Gömlek bizim ruhumuza uygun, cıvıl cıvıl renkler, yumuşacık kumaşlarla çalışıyoruz.” diyerek de memnuniyetini dile getiriyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious