Ertuğrul Sağlam'a sürpriz teklif

Ertuğrul Sağlam'a sürpriz teklif.11640
  • Giriş : 17.05.2009 / 14:21:00

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam'a teklifte bulunan takım...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ertuğrul Sağlam ismi gündeme geldiğinde insana dair güzel değerlerin temsil edildiği bir sima düşüyor akıllara. Futbol oynadığı dönemdeki beyefendiliği ve yeni nesle örnek olacak karakteri her zaman hatırlanacak. Futbolculuktan teknik adamlığa geçişteki çizgisi de oldukça güçlü oldu.

Samsunspor, Kayseri, Beşiktaş ve Bursaspor'da aldığı sonuçlar hep dikkat çekiciydi. Ortaya koydukları, Türk futbolunda istikrarın ve yeni bir döneme başlangıcın işaretiydi. Hatta Beşiktaş'tan istifa etme kararı herkesin kolay kolay cesaret edemeyeceği bir adımdı. Siyah-Beyazlı takımı namağlup olarak Mustafa Denizli'ye teslim eden Ertuğrul Sağlam, 'etik' dersi veriyordu. Bir yıl önce hakem hataları nedeniyle kaçan şampiyonluğa, yeni sezonda kendi kurduğu kadroyla daha yakın duran genç çalıştırıcı, adam gibi adam duruşuyla vicdanlara sesleniyordu.

Çalışkanlığın, disiplinli olmanın, prensipleri ön planda tutmanın uzun vadede başarıyı getireceğini Ertuğrul Sağlam, Bursaspor'la beraber bir kez daha kanıtlıyordu. Bu sezon Beşiktaş ve Bursa'nın başında görev yapan başarılı çalıştırıcı 2,19 puan ortalamasıyla ligin zirvesinde yer alıyor. Bursaspor'la son 8 maçta 7 galibiyet bir beraberlik alan Sağlam, bir Futbol şehrine UEFA Kupası'na katılabilme heyecanını yaşatıyor. Ertuğrul Sağlam, Bursaspor'un başarısını, ligi ve gelecekle ilgili hedeflerini anlattı. Mütevazıydı; ama iddialı davrandı.

Bursaspor'un teklifini nasıl kabul ettiniz?

Bursa bir Futbol şehri. Futbol takımına tutkulu bir grup var. Herkesin birinci takımı Bursaspor ve maçların olduğu gün gündem Bursaspor oluyor. Bursa'nın teklifini kabul ederken tüm bu kriterleri düşünerek hareket ettik. Futbol takımının potansiyeli, şehrin yapısı, taraftarın sahiplenmesi karar vermemizde etkili oldu. Başarı geldikçe kenetlenme ve sahiplenme arttı. Maddi sıkıntılar var, onlar da çözülürse Bursaspor'da gelecek adına güzel hamleler yapılabilir.

Bu sezonki hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

İmza attığımızda 1.500 taraftar tesislerde bizi büyük bir coşku ile karşıladı. Başarılı sonuçlarla beklentilere cevap verdik. Hedef olarak UEFA Kupası'nı koyduk. İstekli ve kendilerini kanıtlamaya çalışan bir oyuncu grubu var. 3 yıllık plan yaparak göreve başladık ve şehirdeki potansiyeli düşünerek şampiyonluğa oynayabilecek bir takımın oluşacağını söyledik. Sivas, Hacettepe, Kocaeli maçlarına şimdi daha çok üzülüyoruz.

Bursa'da şampiyonluktan söz edebilir misiniz?

Şampiyonluk işi o kadar kolay değil. Her şey kademe kademe olmalı. Şehir öncelikle buna inanmalı ve takıma destek vermeli. Gelir gider buna göre şekillendirilmeli. Transferler yapılırken ileriye dönük dengeler gözetilmeli. Yıllık geliriniz 20 milyon Euro ise seneye de bu rakamı tutturmalısınız. O zaman başarının gelmesi şart oluyor. 20 milyon Euro harcayıp başarısız olursanız belinizi doğrultamazsınız.

Sezon sonunda Süper Lig'de sizce kim gülecek?

Şampiyonluk yarışı çok sıkı geçiyor. Hangi takımın şampiyon olacağını kestirmek zor. Beşiktaş'ın bir avantajı var. Ancak her hafta farklı skorlar alınıyor. Fikstür avantajı diye bir şey kalmadı. Kimse Sivas'ın üst üste iki mağlubiyet alacağını tahmin edemezdi. Puan kayıpları sonrası Trabzon devreye girdi. Üç hafta var ve tahmin yapmak kolay değil. Biz Trabzon'la oynayacağız. Bizim de, onların da hedefi var. Amacımız galibiyet serisine devam etmek.

Bursaspor'un başında İnönü Stadı'na çıktınız...

Beşiktaş-Bursa maçında çok güzel anlar yaşandı. Tribünlerin bize olan sevgisini görünce duygulanmamak elde değildi. Bu ortamı trilyonlar verseniz oluşturamazsınız. Demek ki biz insanların gönlüne girmişiz. İnönü'de Beşiktaş taraftarı sevgisini gösterdi. Doğru işler yapmışız ki bunun karşılığını aldığımızı düşünüyorum.

İstanbul'a gelmeden önce duygularınız neydi?

İki takım arasındaki husumet bizim dönemimizde bir nebze olsun azalma noktasına geldi. Bursa'ya geldiğimizden itibaren açıklamalarımızda hep pozitif olduk. Kavgadan, küfürden, şiddetten uzak olunması için çalıştık. Futbolun içinde bu tür şeylerin olması, özüne aykırı düşüyor. Beşiktaş'tan gelmemize rağmen Bursa halkı bize sahip çıktı. Öyle ki Beşiktaş maçı öncesi bizi uğurlamaya binlerce insan gelmişti. Gece saat ikide döndüğümüzde küçücük çocuklar ellerinde bayraklarla gelmişti. Şehrin bize ve futbola sevgisini bu ortaya koyuyor.

Teklif aldım; ama gitmek bana yakışmazdı

Ertuğrul Sağlam'la söyleşimizde söz dönüp dolaşıp Bursa şehrine geliyor. Genç çalıştırıcı bu noktada özel yaşamına da ışık tutuyor:

Kulübün bütçesi hedefler için yeterli mi?

Türkiye'de Bursaspor ve Trabzon'dan başka şehir takımı yok. Özel bir okulda panele katılmıştık. Hangi takımı tuttuklarını sorduğumda yarıdan fazlası 'Bursaspor' diye bağırdı. Adamın cebinde parası yok, mutsuz; ancak Bursa kazanınca mutlu oluyor. Taraftar takımın maddi durumunun iyi olmadığını bildiği için destek veriyor. Yönetime son maçlar için kombineleri iptal etmek istediklerini bildirdiler. Biletler satılacak ve kâr gelecekti. SMS ile para toplama kampanyası gündeme geldi.

Ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?

Futbolun içinde olmak gerçekten zor. Ancak haftada iki gün görebiliyoruz çocuklarımızı. Kötü sonuç aldığımızda çocuklar bazen okullarına bile gitmek istemiyor.

Trabzonspor'dan teklif aldığınız söylendi...

Trabzon'da Ersun Yanal'ın ayrılmasından sonra bir teklif geldi. Ama görevi bu şekilde bırakacak insanlar değiliz. Bursa'da bize olan sevgi ve beklentiler her türlü başarıyı hak ettiklerini gösteriyor. Başarıyı isteyen bir camia, genç ve düzgün futbolcular var.

Beşiktaş'la ilgili burukluğunuz var mı?

Beşiktaş'tan ayrılma kararı alırken biraz da şartlar bunu gerektirdi. Başarıya aç ve iyi bir ekip bıraktık. Görevi teslim ettiğimizde namağlup bir kadro vardı. Metalist maçı sonrası ağır eleştirilere maruz kaldık. O maçta rakip 40 metreden gol atıyor. Biz altı pastan gol atamıyoruz. Bence nasip.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*