Ertuğrul Sağlam'dan dobra dobra!

Ertuğrul Sağlam'dan dobra dobra! .11604
  • Giriş : 26.09.2007 / 11:30:00

Beşiktaş'ın 4 aydır teknik direktörlüğünü yapan Ertuğrul Sağlam bu süre içerisinde duruşuyla, oyun anlayışı ve futbolcularına olan tavrı ile takımına hep farklı bir hava kattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlam, göreve geldiği ilk günden bu yana Beşiktaş'ta bir değişim süreci yaşayacaklarını ve oyuncularının alışkanlıklarını değiştireceğini dile getirdi. Bu süreç devam ederken genç teknik adam ile Nevzat Demir Tesisleri'nde bir araya geldik. Ertuğrul Sağlam ilk olarak Beşiktaş'ın başında çıktığı 12 resmi maçı değerlendirdi ve geride kalan dönemde kendisinden beklenenleri karşıladığına inandığını ifade etti.

DEĞİŞİMİN SANCILARINI YAŞIYORUZ

"Beşiktaş'ın başında 12 resmi maça çıktım. Bunlardan ikisini kaybettik. Ama Fenerbahçe ile oynadığımız Süper Kupa maçını hata olarak saymıyorum. Çünkü o maçın ardından çok önemli bir karşılaşmaya çıkacaktık. O maçtan daha önemli hedeflerimiz vardı. Sadece Marsilya ile oynadığımız karşılaşmadan mağlubiyet ile ayrıldık. Sezonun başında ortaya koyduğumuz hedeflere bakarsak, genel anlamda camianın beklentilerini karşıladığımza inanıyorum. Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kaldık, Süper Lig'de iyi bir konumdayız. Skorlarla değerlendirdiğimiz zaman istediğimizi aldık. Ancak oyun kalitesi ve seyir düzeyi açısından geldiğimiz seviyeyi tartışmamız gerekir. Biz geldikten sonra bir değişime girdik. Dünyanın en büyük takımları bile girdikleri değişimi tamamlamak için en az altı ay veya bir yıl süre isterler. Bizim de bu değişimi iki ayda başarmamız hayalcilik olur. Şuanda değişimin sancılarını yaşıyoruz. Futbolcularımızı eski alışkanlıklarından kurtarıp yeni bir düzene sokmaya çalışıyoruz. Gelecek adına bizi umutlandıran bir çok durumda var ama kesinlikle şunu söyleyebilirimki daha zamana ihtiyacamız var. Bu zamanı oyuncuların kalitesi ve oluşacak şartlarla kısaltmaya çalışacağız. Dünyanın bir çok tarafından gelmiş yeni futbolcularımız var. Arjantin'den Şili'den Fransa'dan oyuncularımız geldi. Bu futbolcuların adaptasyon sıkıntısı çekmesi çok doğal. İnsanlar bizi eleştirirken bu durumu göz önünde bulundurmaları lazım. Bizim oyun anlayışımız top bizdeyken güzel şeyler yapmak, top rakipteyken de aynı kaliteyi ortaya koyma üzerine kurulu. Futbolcularımızın bu konudaki sıkıntılarını gidermeye çalışıyoruz. Zaman bu konuda bizim ne kadar başarılı olduğumuzu gösterecek. "

TAKIM İÇİNDE DİSİPLİN SORUNU YOK

Sağlam, Nobre, Bobo ve Delgado'nun geçtiğimiz maçlarda kendisine yönelik olumsuz hareketlerini ise futbolcuların yaşanalardan sonra ortaya koydukları tavır sonrası unuttuğunu söyledi.

"Çok başarılı olma isteği, aşarı hırs, takım başarılı olurken o başarının içinde olma isteği veya en kötüsü disiplinsizlik veya vurdumduymazlık olabilir. En kötü kısmından değerlendirirsek böyle bir disiplinsizliğin veya vurdumduymazlığın olmadığını söyleyebilirim. Çünkü yaptıkları hareketlerin ardından bana karşı tavırları ve özür dilemeleri yaptıklarından pişmanlık duydukları anlamına geliyor. O konuları biz unuttuk".

MARSİLYA MAÇINI POZİSYON VERMEDEN KAYBETTİK

Genç teknik adam Marsilya maçında istediklerini yapamadıklarını ve iyi oynamadıklarını kabul ederken, Marsilya'nın hafife alınacak bir ekip olmadığını vurguladı.

"Marsilya maçında bazı şeyleri yapamadık. Ama Marsilya'nın çok iyi bir takım olduğunu kimse unutmasın. Bugün Marsilya takımından bir futbolcu almaya kalksak 8-10 milyon Euro'luk bir maliyetye karşılaşırız. O gün Marsilya'da sahaya çok farklı duygularla çıktı. Zor durumdaydılar ve son şanslarıydı. Bunlar tabiki o kadar pasif oynamamızın mazareti değil. Ancak biz o gün rakibe atak yapamasak da, Marsilya'nın da net bir pozisyonu yoktu. Biz o gün istediklerimizi yapamadık ama rakibe de yaptırmadık. Bu da Futbol adına bir kazançtır. Kornerden kendi hatamızla yediğimiz bir gol bizi bitirdi. Maçı kazanamadık, ama kaybedecek kadar da hatalar yapamadık. Sezon başında oynadığmızı maçlarda gol sıkıntımız yoktu. Süper Lig'in başlaması ile birlikte böyle bir sıkıntı başladı. Ama oynadığımız bir çok maçta pozisyon bulmakta çok sıkıntı çekmedik. Gole ulaşamadık. Ancak bundan önce gol atmadığımız, bundan sonra gol atamayacağımız anlamına gelmez. Önümüzdeki hafta belki beş tane atacağız. Forvetlerimize güveniyorum"

HİGUAN'I ELEŞTİRENLER, BU FUTBOLCU İYİ OYNADIĞI DÖNEMDE DE ELEŞTİRİLERİNİ SÜRDÜRECEKLERDİR

Ertuğrul Sağlam takımın hücum hattını oluşturan Bobo ve Higuan'e yapılan eşeltirilere katılmadığını, ilerleyen haftalarda her iki oyuncununda daha iyi olacağını söyledi.

"Bobo sıkıntılı bir dönem geçiriyor olabilir ama davranışlarında ve hareketlerinde bir değişiklik yok. Son maçta golünü de attı. Daha iyi olacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemde Bobo'nun takıma daha katkılı olacağına inanıyorum. Higuan'ı eleştiren insanlara inanamıyorum. Ama eleştiri yapacak insanlarıda tutamazsınız. Higuen iki tane de gol atsa niye 5 tane atamadı diye eleştirirler. Ama ben bu eleştirilere katılmıyorum. Önümüzdeki dönemde, Higuen hem gollerini atacak hem de takımına katkılı olacaktır. Şunuda söyleyebilirim Higuen gol attığı dönemde bile onu eleştirenler olacaktır"

HOLOSKO İLE DEVRE ARASI YENİDEN İLGİLENEBİLİRİZ. BEŞİKTAŞ'TA TRANSFER BİTMEZ

Sağlam Beşiktaş'ta transferin bitmediğini, Holosko veya farklı bir futbolcu için devre arası girişimlerinin olabiyeceğini kaydetti.

"Holosko ile sezon başında bir dönem ilgilenmiştik. Sonra gündemimizden çıktı. Şimdilik devre arasını bekliyoruz. Şartlar o dönemde neyi gerektirir bilemem. Devre arasında bizim istediklerimizi yerine getirmeyen futbolcularımız ile yollarımızı ayırabiliriz. Beşiktaş'ta transfer bitmez."

BAKİ VE BURAK'I UNUTMADIM

Genç teknik adam Göreve geldiği günden buyana kadroda fazla şans vermediği Baki Mercimek ve Burak Yılmaz'ı unutmadığını, zamanı gelince onlarıda kullanacağını belirtti.

"Bizim tercihlerimiz oluyor. O gün itibari ile en faydalı oyuncuları sahaya sürüyoruz. Burak ve Baki beklentilerimizin olduğu futbolcular. Bundan önce şans verdik bundan sonra da şans vereceğiz. Onları unutmadık."

GALATASARAY MAÇINDA ORTAYA KOYACAĞIMIZ GÜZEL OYUNU VE ATACAĞIMIZ GOLLERİ Galatasaray SEYİRCİNİN TRİBÜNDEN İZLEMESİNİ VE ALKIŞLAMASINI İSTERDİM

Ertuğrul Sağlam Galataray karşısında istedikleri oyunu ortaya koydukları takdirde galip geleceklerini söylerken, "Bizim o günki güzel oyunumuzu, atacağımız golleri, Futbol adına yapacağımız güzellikleri Galatasaray seyirciside görsün onlarda alkışlasın isterdim" dedi.

"Ali Sami Yen Stadı'nda seyircinin olmaması avantaj gibi gözüküyor. Ama futbolun seyir zevki, oyuncuların maça konsantresi açısandan sıkıntı olabilir. Ben bizim o günki güzel oyunumuzu, atacağımız golleri, Futbol adına yapacağımız güzellikleri Galatasaray seyirciside görsün, onlarda alkışlasın isterdim. Futbol enterasan bir oyun. Galatasaray'ın bundan önce oynadığı oyunlar çok farklıydı, bize karşı farklı oynayacak. Bizde Galatasaray'a karşı farklı oynayacağız. Ben öncelikle güzel Futbol ve Fair-Play'in ön planda olmasını istiyorum. Her iki takımda kazanmak isteyecek. Ama biz istediklerimizi ortaya koyarsak galip geliriz."

CİSSE'NİN GÖRDÜĞÜ KART BEŞİKTAŞ'TA OYNAYAN BİR FUTBOLCUYA YAKIŞMADI

Sağlam Cisse'nin Galatarasay maçı öncesi kayıp olduğu ancak bundan sonra futbolun içinde olmayan bu tarz kartların tekrarlanmayacağını belirtti.

"O da çok pişman. Ama pişmanlığı anlam ifade etmeyor. Çok önemli bir maçta bizi yalnız bırakacak. Beşiktaşlı bir futbolcuya böyle bir kart görmesi yakışmadı. Futbolun içinde olmayan böyle kartların bundan sonra olmasını istemiyoruz. Cezasınıda vereceğiz".

INTER, FENERBAHÇE MAÇINA 7-8 EKSİKLE GELMİŞ VE KÖTÜ OYNAMIŞTI. UMARIM BİZ DE PORTO VEYA LIVERPOOL'U BÖYLESİNE EKSİK VE KÖTÜ OYNARKEN YAKALARIZ

Şampiyonlar Ligi'nde iddialarını sürdüğünü belirten genç teknik adam, Fenerbahçe'nin İnter'i yenmesini ise ilginç bir şekilde değerlendirdi.

"Öncelike Porto maçı var. Şampiyonlar Lig'inde ilerlemek istiyorsak o maçtan üç puan almalıyız. Fenerbahçe'nin İnter'i yenmesi normal bir sonuç. Çünkü İnter'in o gün yedi sekiz eksiği vardı ve çok kötü oynadı. Umarım aynı durumla bizde karşı karşıya kalırız yani Porto'da da sekiz dokuz futbolcu olmaz ve kötü oynaylar. Bizde o gün tuttururuz ve kazanırız."

ÜÇ BÜYÜK TAKIMIN BAŞINDAKİ TEKNİK ADAMLARA BU KADAR ERKEN VE AĞIR ELEŞTİRİ YAPANLARI İYİ NİYETLİ OLARAK KABUL ETMİYORUM

Sağlam Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın başında bulunan teknik adamların şu dönemde eleştirenlerin iyi niyetle olmadığını, çünkü sezonun henüz başında olduklarını belirtti.

"Feldkamp benim hocamdı ve onu çok büyük saygım var. Çokta beğendiğim bir teknik adam. Zico'da çok değerli bir insan. Geçtiğimiz sezon başarılı olduğunu inanıyorum. Ben bizi ağır bir şekilde eleştirenlerin iyi niyetli olduğuna inanmıyorum. Çünkü daha ligin başındayız. Bence ikiside çok değerli antrenör ve insan."

KENDİ BAŞARIMI, BAŞKASININ BAŞARISIZLIĞI ÜZERİNE KURMAK İSTEMEM

Ertuğrul Sağlam son olarak Beşiktaş'ı bilen bir insan olarak yeniden bu camiaya çabuk alıştığını söylerken, "Beni üç yılda buraya getiren Allah buradan da geri göndermeyecektir. Bundan adım gibi eminim" dedi.

"Burası benim bildiğim bir camia. Ayrıca benim futbola başladığım günden itibaren felsefem yapabileceğinin en fazlasını yapıp, kendi başarımı başkasının başarısızlığı üzerine kurmadan, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ondan sonrası Allah'a kalmış. Burada başarılı olmak için bütün şartları kendi güçümüzün yettiği şekilde bir araya getirmeye çalışıyoruz. Sonuçlarını hepberaber göreceğiz. Benim antrenörlükte dördüncü senem. Bir çok antrenör buralara gelmek için 15 yıl 20 yıl bekliyor. Biz üç yılda, belki başka insanların çok çabuk dediği bir sürede buraya geldik. Beni üç yılda buraya getiren Allah buradan da geri göndermeyecektir. Bundan adım gibi eminim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious