Ertürk için istifa süreci başladı mı?

Ertürk için istifa süreci başladı mı?.11211
  • Giriş : 17.11.2008 / 07:30:00
  • Güncelleme : 17.11.2008 / 00:31:14

Ertürk, "bazı satışlardan dolayı büyüklerimizden takdir yerine eleştiri aldık" dedi ve ok yaydan fırladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahmet Ertürk, "bazı satışlardan dolayı büyüklerimizden takdir yerine eleştiri aldık" dedi ve ok yaydan fırladı.
Okun yaydan fırladığının en büyük kanıtı da, AK Parti'nin bu söze verdiği tepkidir.
Önümüzde spekülasyonlarla dolu bir istifa sürecinin başladığı anlaşılıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli'nin açıklamasından anlıyoruz ki, Ertürk, artık hükümetin hedef tahtasına koyduğu isimdir. Ve bu konuma düşen bir bürokratın koltuğunda uzun süreli oturma şansı çok zayıftır.

****

Ertürk, Star TV'de Uğur Dündar'a yaptığı açıklamanın önce kodlarını çözmek lazım. Ertürk'ün bazı satışlardan kastettiği hiç şüpheniz olmasın, atv-Sabah satışıdır. Duyumlarıma göre, 1.1 milyar dolara, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın damadının yöneticisi olduğu Çalık Grubu'na bağlı Turkuvaz şirketine yapılan satış, birilerinde büyük hayal kırıklığı yaratmış. Çalık grubu "kazıklandık" düşüncesinde. Aslına bakarsanız, ihaleye kendisi dışında kimsenin katılmamış olması yeteri kadar bir uyarıydı. Bu uyarıyı görmezden geldiler. Bu arada Sabah ve atv'nin satışının iptal edilmesi için yürütülen kampanya ile bu tartışmanın aynı zamana denk gelmesi dikkat çekici. Bunu ayrı bir yazının konusu olarak işleyeceğim.

****

Edindiğim bilgiye göre, Ertürk hükümetten ve özellikle Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çevresinden gelen bu eleştirilerden rahatsız. İsim vermiyor ama Ertürk'ün rahatsız olacağı bir kaç "büyük" olabilir. Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül.

Kimi kastediyor, çok yakında net olarak anlayacağımızı düşünüyorum. Ancak belli ki hükümet rahatsız olmuş. Gedikli'nin açıklamasında ''Temsil ettiği makamın gerektirdiği dikkatle ve sorumluluk duygusuyla bağdaşmayan, hakkaniyetten tümüyle uzak bu beyanların AK Parti'yi ve hükümeti ilzam edici mahiyette olduğunu'' diyerek Ertürk'ü eleştiriyor.

***

"Bazı satışlardan bazı büyüklerimiz rahatsız" lafı üzerine bu denli sert bir yanıt vermek, suçlanan kişi biziz demek değil mi? Belli ki kamuoyuna yansımayan arka planda ciddi bir tartışma yaşanmış. Çok kısa bir süre önce Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yakın çevresine "Ertürk ile yollarımızı ayırmalıyız" dediğini duymuştum. Ertürk'ün görmemezlikten gelinebilecek açıklamalarına verilen yanıt gösteriyor ki duyumlarım doğru...

****

Gedikli'nin açıklamasında şu ifadeye dikkat edin:
"Suyu bulandırıp balık avlamaya çalışanların akıbeti malumdur. Tarih bunun örnekleriyle doludur. Başta siyasiler ve bürokratlar olmak üzere herkes halkımız karşısında şeffaf olmak ve bu şeffaflığı muhafaza etmek durumundadır. Partimizin hesap vereceği merci halkımızdır. Partimiz ve hükümetimiz hakkında ileri sürülen haksız ithamları bir kez daha reddetmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bu açıklamanın yapılması gereği doğmuştur.''

Bu Ertürk'e yönelik açık bir sopa gösterme ve etkisizleştirme operasyonu değil mi? Bence AK Parti, TMSF Başkanı kanalıyla kendilerini yıpratabilecek bir sürecin başlayabileceğinden endişe ediyor ve yüksek bir koruma bariyeri oluşturarak olası yıpratmalardan kendini korumaya çalışıyor. Bu korunma refleksinin hükümetin her fırsatta övündüğü Ertürk'ü ateşe attığı ise pek önemsenmeyeceği anlaşılıyor.

Muhalefetin de bu fırsatı kaçırmayacağına eminim. İlginç bir süreç başlıyor.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*