Eruygur: İki kırmızı çizgimiz var

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

ADD Başkanı Şener Eruygur, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili iki tane “kırmızı çizgileri” olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eruygur, “Bunlardan biri, seçilecek kişi kafasında ya da şekil olarak, Türkiye'yi geriye götürücü bir düşünce içerisinde olmasın. İkincisi ise Türkiye'nin ulusuyla ve ülkesiyle bölünmesine yönelik bir düşünce içerisinde olmasın” dedi.

Şener Eruygur, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen söyleşide yaptığı konuşmada, 14 Nisan'da Ankara'da düzenlenen mitingde Türk ulusunun birden bire ayağa kalktığını ifade etti. Miting sonrası, bazı yayın organlarında çıkan haberlere değinen Eruygur, şunları söyledi:

“Türkiye'nin dört bir yanından herkes Ankara'ya koştu. Bazı yayın organları ADD'yi siyasi parti kurma eylemindeymiş gibi gösterdi. Benim kişisel olarak ne bir siyasal amacım, ne de böyle bir niyetim var. ADD, bu genişlemiş haliyle gerçek demokratik bir kitle örgütü olma vasfına ulaşmak üzeredir.”

1923'te kurulan ve Türk ulusunu aydınlığa koşturan anlayış ve devlet yönetme sisteminin, giderek karşı bir hareketle geriye doğru çekilmek istendiğini öne süren Eruygur, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Atatürk ilke ve inkılapları ile Türk milleti sonsuza dek yaşatılacaktır ve aydınlığa kavuşacaktır” dedi. ADD Genel Başkanı Eruygur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mitingde toplanan 1,5-2 milyon kişinin arkasında, bayraklarını evlerine asan insanları da düşünmek lazım. Onlarla birlikte Türk ulusu ayağa kalmıştır. Bu kararlığı herkesin görmesi lazım. Kimsenin antidemokratik bir düşüncesi yoktur. Hepimiz demokrat olmak, demokrasimizi bir adım daha ileriye götürmek istiyoruz. Siz demokrasiyi, sizin tanımladığınız şekilde anlamayı sürdürürseniz, işte çekişme ve kaos buradan başlar.”

Ankara'daki miting afişlerinin, başkaları tarafından toplanarak, yerine değişik afişler asıldığını da ileri süren Eruygur, şunları kaydetti:

“Asılan o pankartlarda 'Cumhurbaşkanını TBMM seçer' deniliyor. Bizim de aksine bir iddiamız yok. Tabiatıyla cumhurbaşkanını, TBMM seçer. Ama TBMM'yi kim seçer, hakim unsur kim? Tabii ki, Türk milleti. Türk milleti, bu kararda etkin değil ki. Göz göre göre, bu kaosu niçin sürdürüyoruz? Antidemokratik, sivil iradeye saygısızlık budur.
Bizim iki tane kırmızı çizgimiz var. Bunlardan biri, seçilecek kişi kafasında ya da şekil olarak, Türkiye'yi geriye götürücü bir düşünce içerisinde olmasın. İkincisi ise Türkiye'nin ulusuyla ve ülkesiyle bölünmesine yönelik bir düşünce içerisinde olmasın. Biz, bu düşüncelere saygılı, bu konularda bizimle aynı düşünen ve Türk ulusunun birliğini ve bütünlüğünü olmazsa olmaz koşul sayan tüm yurttaşlarımızla birlikte siyaseti yönlendiririz. Siyasetçiyi de yönlendirir, Türk demokrasisini de en üst düzeye çıkarız.”

Konuşmasının ardından Eruygur, ADD Bulancak Şubesi'ne arsa bağışında bulunan Sevim Aydeniz'e, Atatürk rozeti hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious