Eruygur ve Yalman yargılanmayı talep edecek iddiası

Eruygur ve Yalman yargılanmayı talep edecek iddiası.18302
  • Giriş : 14.04.2008 / 11:00:00

Nokta dergisinin beraatinden sonra gözler emekli komutanlara çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deniz Kuvvetleri eski komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e ait günlükleri yayınlayarak 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' adlı darbe planlarını ortaya çıkaran, kapatılan Nokta dergisinin yayın yönetmeni Alper Görmüş'ün yargılandığı 'hakaret ve iftira' davasından beraat etmesi ve günlüklerin Emniyet incelemesi sonucu Örnek'in bilgisayarından çıktığının tespit edilmesi, darbe planları kapsamında adları geçen kişileri tekrar gündeme getirdi. Aytaç Yalman ve Şener Eruygur'un bu son gelişmeler üzerine biraraya geldikleri ve "gerekirse kapsamlı bir açıklama" yapmaya hazırlandıkları belirtildi.

Görüşmede, bugüne dek askeri savcılığa soruşturma izni vermeyen Genelkurmay'dan "yargılanma hakkı" talep etme düşüncesinin gündeme geldiği belirtildi. İki paşanın Emniyet incelemesinde günlüklerin Örnek'in bilgisayarından çıktığının anlaşılması ve bunları yayınlayan Görmüş'ün beraat etmesinin kamuoyu nezdinde dikkatlerin kendilerine dönmesine neden olduğunu, "yargılanma hakkı" talep etmeleri halinde kamuoyu önünde güçlü duruma gelecekleri tespitinde bulundukları belirtildi.

GENELKURMAY SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Günlükte adı geçen emekli generallerin yargılanması istemiyle bugüne kadar yapılan 6 suç duyurusu da ilgili savcılıklar tarafından askeri savcılığa gönderildi. Askeri savcılık ise Genelkurmay'a bildirerek, soruşturma izni istedi. Ancak bugüne kadar Genelkurmay'dan soruşturma izni çıkmadı.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious