Erzincan depremden ders çıkardı

  • Giriş : 12.03.2006 / 00:00:00

Tarihler 13 Mart 1992'nin Ramazan ayı akşamı ve teravih vaktini gösterirken saat 19.20'de Erzincan 6.8 şiddetindeki depremle sarsıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akşam saatlerinde meydana gelen felaketin acı bilançosu gündüz yürekleri dağlamıştı.

1939 yılında tarihinin en büyük depremini yaşayan Erzincan insanı 1992 yılındaki deprem ile bu acıyı yeniden yaşayarak, 653 insanını toprağa verirken üç bin 850 kişi de enkaz altından yaralı çıkartılmıştı. Depremin şiddeti ile 28 bin haneye sahip olan Erzincan'da 4 bin 421 konut ve 972 işyeri, yıkıldı veya ağır hasar aldı. Depremin üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen, Erzincan'lılar depremin psikolojisini üzerinden atamazken, depremle yaşamayı da öğrendi. Dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar ile acı felaketin yaraları sarılmaya başlandı. Devlet desteği ile Erzincan'da toplu inşaatlar başlatıldı. 3 yıl gibi kısa sürede yıkılan binaların yerine yenileri yapıldı. Alt yapısı felç olan, kamu kurumlarının binaları yıkılan ve binlerce insanın evsiz kaldığı kent yeni bir imar hamlesi başlattı. Dönemin Valisi merhum Recep Yazıcıoğlu ve Belediye Başkanı Talip Kaban tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda, çıkartılan Erzincan Kanunu'nun da desteği ile kent kısa sürede modern bir görünüme kavuştu.

Kaban: Depreme en hazırlıklı il Erzincan

13 Mart 1992 depremini yaşayan Erzincan'da dönemin Belediye Başkanlığı görevini yapan AK Parti Milletvekili Talip Kaban, 92 depreminin ardından yapılan çalışmalar sayesinde Erzincan'ın en güvenilir şehir konumuna geldiğini açıkladı.

Erzincan'da 1992 yılında meydana gelen deprem felaketinin ardından başlatılan kontrollü ve bilinçli çalışmalar sayesinde Erzincan'ın kısa sürede ayağa kalktığını vurgulayan Kaban, özellikle 1995 yılında Erzincan'a aktarılan 30 milyon YTL ile her alanda büyük çalışmalara imza atıldığını belirtti. Erzincan depreminden sonra Türkiye genelinde yaşanılan depremlere bakıldığında gereken derslerin alınmadığının ortaya çıktığını açıklayan Kaban, Erzincan ve Erzincanlılar'ın ise depremden payına düşen dersleri aldığını vurguladı.

Belediye Başkanlığı döneminde ve şimdilerde kendisine, 'Erzincan depreme hazır mı?, gereken tedbirler alındı mı?' şeklinde sorular yöneltildiğini belirten Kaban şunları söyledi: "Evet Erzincan'da gereken tedbirler alınmıştır. Proje, malzeme, beton kalitesi, işçilik ve denetim kalitesi noktasında ki altyapı tedbirlerini aldık. Erzincan depremi ve sonrasında yapılan çalışmalar, devletimizin, cumhuriyet hükümetlerinin desteği ile birlikte ildeki yöneticiler sırt sırta vererek gercekleştirerek bir Erzincan destanını ve mucizesini ortaya çıkarmıştır. Bugün Erzincan'da yapılan inşaatlara bakıldığında, ister kamuya ait olsun, ister özel sektöre ait olsun, hepsinde deprem hesapları titizlikle uygulanmakta ve en önemlisi yapılan bu binaların, inşaatların denetimini, takibini halkımızın kendisi yapmaktadır. Bugün ülkemizin depreme en hazır kendi Erzincan'dın diyebiliriz."


ERZİNCAN KANUNU ERZİNCAN'IN ÖNÜNÜ AÇTI

Erzincan Kanunu çıktığında, devletin o dönem Erzincan'a karşı bakış açısınında farklı olduğunun gözlendiğini belirten Erzincan Belediye Başkan yardımcısı Ünal Tuygun, "Biz istedik onlar verdiler. Erzincan diğer illere göre depremi çok kısa sürede atlattı. Sonuçta depremin Erzincan'a kattığı değerler de oldu. Erzincan'a deprem sonrasında devletin ciddi yatırımları oldu. Depremde evi yıkılana ev verdiler. Bu ayrıcalık değildi, insan mağdur olduğu için ev verilmişti. Ölenlerin yakınlarına para verdiler buda ayrılacalık değildi. 1050 Kamu konutlarının yapılması Erzincan'ın depremden sonraki kazanımıydı. Belediye noktasında iş makinaları araçlarımız altyapıda Erzincan'da arıtma tesisi kuruldu. Yağmur suyu diranajımız yoktu. Bunu kazandık." şeklinde konuştu.

Halk bilinçlendi

Erzincan'ın 14 yıl önce acı bir imtihandan geçtiğini, bir felaket ile yüzleştiğini anlatan AK Parti Erzincan Milletvekili Tevhit Karakaya da şunları söyledi: "Ülkemizin deprem bölgesi olması gerçeğini tecrübe eden Erzincan, her defasında bu elim hadisenin tesirlerinden kurtulmasını, ayağa kalkmasını bilmiştir. Türkiye'nin bir deprem ülkesi, Erzincan'ın 1. deprem kuşağında olduğunun bilinciyle, deprem korkusuyla yaşamanın yersiz olduğunun idraki içinde, depreme dayanıklı ve güvenli binalar inşa ediyor, imar bakımından Türkiye'nin sayılı illerinden olan Erzincan, bu konuda taşıdığı hassasiyetlerin diğer illerimize de örnek teşkil ettiğini görüyoruz.

Düzlük ve etrafı dağlık bir ovaya sahip olan Erzincan, ülkenin en fazla deprem görmüş bölgesi durumunda. Kaynaklar, Erzincan'da meydana gelen deprem sayılarını farklı olarak açıklasa da Erzincan tarihi süresince 37 kez büyük deprem felaketi ile karşı karşıya kalmış. Miladi 964 yılında tesbit edilen depremde binalar büyük hasar görürken 967 yılında ki depremde ise bin 200 kişi hayatını kaybetmişti. Tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Erzincan'ın yaşadığı en büyük deprem felaketi 1045 tarihine tekabül ediyor. Bu depremde şehrin tamamen yok olduğu belirtilirken ölü sayısı hakkında bilgi edinilemiyor. O depremde meydana gelen yarıklarda insan ve hayvan iniltilerinin günlerce sürdüğü kaydediliyor. 28 Aralık 1939 tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketinde ise Erzincan'ın haritadan silinme noktasına geldiği bildiriliyor. 7 ile 8 şiddeti arasında meydana geldiği belirtilen o depremde 15 bin 600 kişi hayatını kaybetti. Son deprem felaketi ise 13 Mart 1992'de yaşanıken resmi kayıtlara göre 653 kişi yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious