Erzincan'a kayak merkezi kuruluyor

Erzincan'a kayak merkezi kuruluyor.16728
  • Giriş : 09.12.2008 / 10:28:00

Doğu Anadolu Bölgesi, hazırlanan projeyle yeni bir kayak merkezine kavuşturulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamı şöyle:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doğu Anadolu Bölgesi, hazırlanan projeyle yeni bir kayak merkezine kavuşturulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Erzincan'daki Ergan Dağı'nda kayak merkezi oluşturulacak.

Erzincan Valisi Ali Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ergan Dağı'nda kayak merkezi kurulması yönünde hazırlanan projenin ilk çalışmalarının bahar aylarında başlayacağını belirtti. Yılın 180 günü karlı olan dağın kış turizmi açısından önemli bir merkez olacağını ifade eden Güngör, ''135 kilometrekare alanda yapılacak merkez, kış turizminde dünya yıldızı olmaya adaydır'' dedi.

Dağın bir haritası olmamasının çalışmaları aksattığını dile getiren Vali Güngör, şöyle konuştu:

''İlk olarak Ergan Dağı'nın havadan fotoğrafları çekilerek haritası çıkartıldı. Dağın imar planının tamamlanması bizi biraz oyaladı. Dağın ulaşımı için uzmanlar tarafından projeler hazırlandı. Bazı projeler uygun olmadıkları için yenilendi. Yeni yapılan projeler onaylandı. Projelerin yapılması için de gerekli kaynaklar bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen projelerin finansmanı AB fonlarından sağlanacak.''

-10 MİLYON AVRO'LUK TELEFERİK -

Yapılan projeler kapsamındaki çalışmaların havaların ısınması ile birlikte başlayacağını anlatan Vali Güngör ''Mevsim şartlarının uygun olması ile birlikte ilk çalışmaları bahar aylarında başlatacağız'' diye konuştu.

İlk olarak altyapı çalışmalarının başlayacağını ifade eden Güngör, şunları kaydetti:

''Önce içme suyu, kanalizasyon, kanal ve arıtma tesislerinin yapımını tamamlayacağız. Bu çalışmalar için ödeneğimiz geldi. İhaleler yapılacak. Bizi en çok zora sokacak konu ise yaklaşık 10 milyon Avro'ya mal olacak teleferiktir. Bunun için kaynak arayışlarımız devam ediyor. Yaptığımız planlara göre merkezimizi 2011'de bitirip hizmete açacağız.''

-''ERZİNCAN DOĞA SPORLARI MERKEZİ OLACAK''-

Erzincan Kültür ve Turizm İl Müdürü Metin Çankaya ise Ergan Dağı'ndaki tesislerin tamamlanmasıyla şehrin önemli bir turizm merkezi olacağını belirtti.

Merkezde sadece kış sporlarının yapılmayacağını dile getiren Çankaya, ''Ergan Dağı projesinin gerçekleşmesiyle birlikte merkezde sadece kayak değil, yamaç paraşütü, dağ bisikleti, kaya tırmanışı, çim kayağı, at safari ve yaban avı gibi birçok spor faaliyeti de yapılabilir'' dedi.

Kayak merkezinin Erzincan'ın geleceğini kurtaracağını anlatan Çankaya, şöyle devam etti:

''Bu proje sadece bir kayak merkezi projesi değil. Proje ile Erzincan bir doğa sporları merkezi olacak. Projenin tamamlanmasının ardından Erzincan'a her yıl on binlerin geldiğini göreceğiz. Projede yapılacak yollarla birlikte şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Ergan Dağı'na ulaşım çok kısa sürede sağlanacak. Bu durum da merkezimiz için bir avantaj oluşturacak.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*