Erzincan'da, çöp timi iş başında

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Erzincan Belediyesi, çöp atma saatlerinde çöplerini atmayanlar ve belirlenen saatlerin dışında gelişigüzel çöp bırakanları tespit etmek amacı ile 10 kişiden oluşan çöp timi kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erzincan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk'un talimatı ile kurulan 2'si zabıta memuru, 8 sivil belediye görevlisinden oluşan 10 kişilik ekip, sabah arabaları ile Erzincan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nden hareket ettikten sonra daha önceden belirlenen mahallelere gidiyor. Bir müddet çevreyi inceledikten sonra zabıta ekipleri araçlar içerisine geçerken, sivil ekipler de sokaklara dağılarak çöp atan vatandaşı beklemeye koyuluyor. Belirlenen zamanlar dışında çöp attığı tespit edilen vatandaşa zabıta memurları tarafından ceza yazılıyor.


TİM, ÇÖPLERİ ATANI TESPİT İÇİN POŞETTE BELGE ARIYOR


Akşam 19.00 ile 21.00 saatlerinin dışında çevreye çöp bırakanların önüne geçmek amacı ile kurulan ekip, suçüstü yapamadıkları zaman ise çöpleri karıştırarak, kredi kartı ekstresi, elektrik faturası gibi herhangi bir belge arayarak çöpü atanı tespite çalışıyor. Erzincan'ın 24 mahallesinde sabah 8.00 ile akşam 17.00 arasında devriye görevi yürüten Çöp Timi, tüm uyarılara rağmen çöp bırakma saatleri dışında sokağa çöp bırakanları tespit ettiğinde ise 124 YTL para cezası kesiyor. Aynı kişi ikinci kez kurallara uymazsa bu defa da bin 400 YTL ceza uygulaması ile karşılaşıyor.

Uygulamaya ekibin başında katılan ve bizzat atılan poşetleri karıştırarak delil bulmaya çalışan Erzincan Belediyesi Temizlik İşleri Şefi Yaşar Uçar, defalarca broşürlerle, anons sitemi ile uyarılarda bulunduklarını belirterek, "Kurulan bu tim kurallara uymayarak çöp poşetlerini saatleri dışında gelişigüzel bırakanları tespit ediyor ve gerekli cezai müeyyideyi uyguluyor. Çöp poşetini bırakırken tespit edilemeyenlerin ise poşetlerini karıştırarak bir isim bulmaya çalışıyoruz. Tüm çabalarımıza rağmen özellikle bazı bölgelerde hala kurallara uymayan vatandaşlarımız bulunuyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious