Erzincan'da PKK saldırısı: 5 asker yaralı

Erzincan'da PKK saldırısı: 5 asker yaralı.22602
  • Giriş : 19.06.2007 / 09:38:00

Açılan ilk ateş sonucu 2 astsubay ile 3 er yaralanırken, 1'i yaralı 2 terörist yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzincan kent merkezine 3 kilometre uzaklıkta karayolunda önlem alan güvenlik güçleri, dur ihtarına uymayan kamyonetteki teröristlerin silahlı saldırısına uğradı. Açılan ilk ateş sonucu 2 astsubay ile 3 er yaralanırken, 1'i yaralı 2 terörist yakalandı. Saldırıdan sonra aracı terkedip yaya olarak ağaçlıklı alana kaçan ve 10 kişi oldukları sanılan teröristlerin yakalanması için özel harekat timlerinin de katıldığı geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Erzincan Merkeze bağlı Kılıçkaya Köyü yakınlarında 27 plakalı bir kamyonda şüpheli kişileri gören köylüler, durumu güvenlik güçlerine bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen güvenlik güçleri saat 22.30 sıralarında merkeze 3 kilometre uzaklıktaki Köprübaşı Mevkii'nde şüpheli aracı durdurmak istedi. Dur ihtarına uymayan aracın içinde ve üstünde bulunan teröristler, av tüfeği ve otomatik silahlarla askere ateş açtı. Açılan ilk ateş sırasında 2 astsubay ile 3 er yaralandı. Askerlerin de ateş açması sonucu 1'i yaralı 2 terörist yakalandı. 10 terörist ise kamyonu terkederek ağaçlıklı alana yaya olarak kaçtı.

Yaralılar Ercincan Devlet Hastanesi'nde kaldırılırken, kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede özel harekat timlerinin de katıldığı geniş çaplı operasyon başlatıldı. Tedvi altına alınan askerlerden 1'inin av tüfeğinden çıkan saçmalarla yaralandığı bildirildi.

Saldırıdan sonra seçim bölgesi nedeniyle Erzincan'da bulunan Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ile Erzincan Valisi Ali Güngör, hastaneye gelerek yaralı askerlerin sağlık durumu hakkında doktorleardan bilgi aldı. Yıldırım, yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğunu ve bölgede geniş çaplı operasyonun başlatıldığını bildirdi.

Erzincan Valisi Ali Güngör ise güvenlik güçlerinin dur ihtarı üzerine şüpheli kamyonun içinden ve üzerinden av tüfeği ve otomatik silahlarla ateş açıldığını bildirdi. Teröristlerden bazılarının kaçarken terkettikleri kamyonda silahlarını da bıraktıklarını belirten Vali Güler, “Ağaçlıklı alana kaçtılar. Birlikler çevreyi kuşattı. Biri yaralı yakalanan 2 kişinin dışında kaçan teröristlerin 10 kişi olduğu tahmin ediliyor. Kamyonda teröristlere ait silahlarve malzemeler bulundu. Araç, görevlilerce inceleniyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious