Erzincan'da toplu inek intiharı

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Erzincan'ın Kemaliye İlçesi Başpınar Köyü'nde, yabani bir hayvandan korkan 27 inek uçurumdan atladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başpınar köyünde, yabani hayvandan korkan 27 inek uçurumdan aşağı atladı.15 ineğin telef olduğu olayda ölmek üzere olan 7 inek sahipleri tarafından kesilirken 5 inek de hafif yaralarla olaydan sağ kurtuldu.
Olay geçtiğimiz gün Kemaliye ilçesine bağlı Başpınar köyünde meydana geldi. Kemaliye ilçesi Başpınar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından geçtiğimiz aylar içerisinde kredili olarak alınan, büyük baş hayvanlardan 27 tanesi yabani hayvanlardan korkarak yaklaşık 40 metre derinliğindeki uçurumdan aşağı atladı.

Başpınar Köyünde Kooperatif üyelerine ait 135 adet büyükbaş hayvanlar, çobanlığını yapan Coşkun Öztürk tarafından köye ait Oğulcak mevkisine otlatmaya götürüldü. Görgü tanıklarının ifadesine göre, yabani hayvan saldırısından korkan bir ineğin, yaklaşık 40 metre derinliğe atlaması ile birlikte sürüdeki 27 inek daha öndekini takip ederek aşağı atladı. Olayda 15 inek uçurumdan aşağı atlayarak telef olurken, ağır yaralanan 7 inek ise ölmeden önce köylüler tarafından murdar olmasın diye olay yerinde kesildi. 5 inek ise çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralandı.

Başpınar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından, geçtiğimiz aylar içerisinde tanesi 2 bin 420 YTL'den alınan büyükbaş hayvanların ölümüyle ilgili olarak gerekli raporları tuttuklarını açıklayan Kooperatif Başkanı Ahmet Güzelsoy, olayın ardından ilgili sigorta şirketi yetkililerinin bölgede inceleme yaptığını söyledi. Güzelsoy, inceleme sonrasında sigortalı olan ineklerin zararlarının sahiplerine tazmin edilmesini beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious