Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nde eylem

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nde eylem.6568
  • Giriş : 06.07.2009 / 14:37:00

Erzurum Büyükşehir Belediyesi işçilerine, Belediye-İş Sendikası'ndan Hizmet-İş Sendikası'na geçiş yapmaları için baskı yapıldığı iddiaları nedeniyle, sendika üyeleri bina önünde oturma eylemi başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk-İş 9. Bölge Temsilcisi Orhan Gözgeç, Belediye-İş Sendikası Erzurum Şube Başkanlığı Örgütlenme Sekreteri Ali Çelenk ve Türk-İş'e bağlı diğer sendika temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Burada basın açıklamasını okuyan Türk-İş 9. Bölge Temsilcisi Orhan Gözgeç, sendika üyesi belediye işçilerine yönelik anayasa ve yasalara aykırı sendika değiştirme baskısı yaşandığını ve bu durumu protesto etmek için bugün süresiz oturma eylemi başlattıklarını söyledi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, bazı daire başkanı ve müdürlerin, anayasaya ve yasalara aykırı bir şekilde üyelerini sendikadan istifaya zorladığını iddia eden Gözgeç, ''Belediye-İş sendikası bu baskıyı yapan kişileri belirleyip, üyelerimizin anayasal, yasal hak ve özgürlüklerini baskı ve tehditle ortadan kaldırmak suçlanmasıyla Cumhuriyet Başsavcısı'na suç duyurusunda bulunacağız'' dedi.

Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri Ali Çelenk de sendikadan koparılan arkadaşlarının ağlayarak gittiklerini ve bunun bir insanlık dramı olduğunu kaydetti.

Belediye önünde düzenlen açıklamanın ardından Adalet Sarayı'na giden üyeler, dilekçelerini avukatları aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi.

Sendika üyeleri daha sonra belediye önündeki oturma eylemlerine devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*