Erzurum Civil Peyniri tescillendi

Erzurum Civil Peyniri tescillendi.10896
  • Giriş : 30.01.2009 / 12:14:00

''Erzurum Civil Peyniri''nin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Erzurum Ticaret Borsası'nın yaklaşık 1 yıl önce Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yaptığı başvuru sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınan bilgiye göre, üretim alanı Erzurum ili ve ilçelerinin oluşturduğu coğrafi bölge olarak belirlenen Civil Peyniri, ''mahreç işareti'' olarak tescillendi.

TPE'nin tescil metninde civil peyniri; ''Erzurum'un yüksek dağları arasında kalan meralarda çeşitli otlarla beslenen hayvanlardan elde edilen sütün, separatörlerden geçirilerek yağının uzaklaştırılması sonrasında belli düzeyde asitlendirilmesi, sıvı şirden mayasıyla mayalanması ve ısıtılmasıyla oluşan pıhtının yoğurulup askılara asılarak kütle içinde tel oluşturmasıyla elde edilen yağsız veya az yağlı peynir olarak sınıflandırılan yöresel peynir türü'' olarak ifade ediliyor.

Civil Peynirinin ayırt edici özelliği ise renginin, içinde yağ bulunmamasından dolayı beyaz oluşu. Süt yağından uzak beslenmek zorunda kalan insanlar için diyet amaçlı kullanılabilen Civil Peyniri, yağsız sütten yapıldığından tereyağı yapımında yağı alınmış sütte de kullanılabiliyor.

Civil Peynirini diğer tel peynirlerden ayırt eden en önemli özelliği ise tel yapısından kaynaklanıyor. Tel yapısı bir kütle içinde ''düz tel'' halinde bulunan Civil Peynirinin kalıp halinde olması ve tellerinin ayrışmaması gerekiyor.

Genelde dört parmak eninde kalıplar halinde yapılan Civil Peyniri salamurada büyük kitleler halinde olduğu için tuzu az tutuyor. Bu özelliğinden dolayı tuz miktarı tel ve saç peynirlerinden az oluyor. Tel Civil Peyniri yapımında starter kültür ve Kalsiyum klorür (CaCl2) gibi her hangi bir katkı maddesi kullanılmıyor.

Civil Peyniri, Erzurum çevresinde yaygın olarak tüketilen ve halk arasında ''göğermiş peynir'' olarak bilinen küflü lor peynirin yapılmasında da kullanılıyor. Küflü lor peyniri, çökelek peynirinin Civil Peynir ile basılarak bekletilip küflenmesi sağlandıktan sonra elde ediliyor. Yani küflü peyniri yapabilmek için Civil Peynirinin olması şart.

-DENETİM-

Erzurum Civil Peynirinin teknik özelliklerinin uygunluk kontrolleri; Erzurum Ticaret Borsası koordinasyonunda, Borsa temsilcisi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından 2 kişi ve borsaya kayıtlı 2 üreticiden oluşan Denetim Kurulu tarafından yoğun üretim yapılan Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında, şikayet durumunda ise her zaman yapılacak.

-6 AYLIK İTİRAZ SÜRESİ-

TPE, Erzurum Ticaret Borsasının Civil Peynirinin tescil edilmesine ilişkin başvurusunu, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme Genel Müdürlüğüne gönderdi.

İlanın Resmi Gazete'de yayımlanmasını takip eden 6 ay içinde ilgili herkes, tescil talebine itiraz edebilecek. Bu süre içinde her hangi bir itirazın gelmemesi durumunda tescil kesinleşmiş olacak.

-COĞRAFİ İŞARET NEDİR?-

Belirli bir bölgeden kaynaklanan bir ürünün, sadece o bölgede bulunabilecek karakteristik özellikler taşıdığını ifade eden ad ve işaretlere ''coğrafi işaret'' deniliyor.

Coğrafi işaretler ''menşe adı'' ve ''mahreç işareti'' olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Belirli bir bölgeden kaynaklanan ve bu bölgeye ait karakteristik özellikler taşıyan ürünün, söz konusu karakteristik özellikleri veren tüm aşamaları o bölgede gerçekleşmek zorundaysa bu durumda bulunan coğrafi işaretlere ''menşe adı'' deniyor. Menşe adına örnek olarak ''Antep Fıstığı'' verilebilir.

Ürüne karakteristik özellikler veren aşamalardan en az biri söz konusu bölgede gerçekleşmek kaydıyla, başka yerlerde üretim yapıldığında da aynı karakteristik özellikler elde edilebiliyorsa, bu durumdaki coğrafi işaretlere de ''mahreç işareti'' deniliyor. Mahreç işaretine örnek olarak da ''Antep Baklavası'' gösterilebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*