Erzurum Havaalanı'nda kameralı güvenlik sistemi yok

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

İstanbul Atatürk Havaalanı kargo bölümünde meydana gelen yangın, havaalanlarındaki güvenlik tedbirlerinin yeterli olup olmadığını gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şimdilik polis ve özel güvenlik elemanlarının yaptığı denetimlerin dışında teknolojinin gereği olan kameralı sistem Erzurum'da henüz yok. Doğu Anadolu'nun en büyük sivil havaalanı yaklaşık 10 milyon YTL'ye mal oldu.

AK Parti Erzurum Milletvekili ve Ulaştırma Komisyon Başkanvekili Mustafa Ilıcalı, havaalanındaki güvenlik alanındaki kaygılara katıldığını, düzeltilmesi için Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ile bağlantıya geçeceklerini söyledi. Ilıcalı, İstanbul'da yaşanan üzücü hadiseden üzerlerine düşen dersi alarak, Erzurum'da başta kameralı sistem olmak üzere diğer bütün tedbirlerin alınacağını açıkladı. Ilıcalı, Türkiye genelinde uçak sefer sayılarının artmasıyla bir çok ile her gün uçuşların olduğunu, bunun da ciddi önlemleri beraberinde getirdiğini anımsatarak, "Hava ulaşımında yapılan bütün hizmetler halkın daha rahat ve güvenlik seyahat etmesi içindir. Erzurum'daki sivil havaalanını da yaparken bunu ilke edindik. Ancak bölgenin en modern hava alanında güvenlik alanındaki eksiklikler derhal giderilmeli. Bunun için DHMİ Genel Müdürü ile görüşüp, sorunnu giderilmesini isteyeceğiz" diye konuştu.

UÇAK SAATLERİNİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

Erzurum Havaalanı'ndaki bir diğer aksaklık ise uçak iniş ve kalkış saatleri sırasında yaşanıyor. Bir süre önce Erzurum kamuyonun yaptığı talep karşısında sabah ve ya akşam saatlerine alınması istenen uçak sefer zamanları değişmediği gibi THY, Onur ve SunExpress'in iniş ve kalkış saatleri birbirine çok yakın. Aralarında ortalama 20 dakikanın bulunduğu uçak saatleri çoğu zaman kargaşaya neden olabiliyor. Öyleki bilet kontrolü yaptırıp uçağa binmek için X-Ray cihazından geçen yolcular havaalanı içerisinde 100 metreyi aşkın kuyrukların oluşmasına neden oluyor. Havayolu şirketleri bu sorunu aşmak için yolcularının en az 90 dakika önce meydanda olması uyarısında bulunurken, uçakların kalkışlarında zaman zaman rötar yaşanıyor.

Ulaştırma Komisyonu Başkanvekili Mustafa Ilıcalı, Türkiye genelinde uçak sayılarında önemli oranda artış olduğunu, sayının giderek de artacağını belirterek, "Hava işletmeleri uçakların doluluk oranı ile pilot kadrosu ile alakalı olan bir durum. Sefer saatlerinin akşam ve sabah saatlerine alınması konusu gündemimizde, ancak iniş ve kalkış satlerinin birbirlerine yakın olması sorunu aşılabilir. Bu konuyu gündemimize aldık, umarım bu saatlerin yeniden düzenlenip yolcuların daha rahat etmelerini sağlayabiliriz." şeklinde konuştu.

Öte yandan Erzurum Havaalanı'nın isminin Nafiz Kotan olarak değiştirilmesi ve sefer saatlerinin geç saatleri çekilmesi için Erzurum Ticaret Sanayi Odası tarafından Ulaştırma Bakanlığı'na yapılan başvurudan bir sonuç çıkmadı. ETSO, şu ana kadar olumlu veya olumsuz bir sonuç alamadıklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious