Erzurum'da 137 okul kapalı

  • Giriş : 17.09.2007 / 13:10:00

Erzurum'da 137 okulun öğrencileri ders başı yapamadı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum yeni eğitim-öğretim yılına sıkıntılı başladı. Bölgede 137 okul öğretmen yetersizliği nedeniyle açılamadı.

İl genelinde 500'ü sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 2 bin 500 öğretmene ihtiyaç var.

Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okulların açılmaması halinde 5 binin üzerinde öğrencinin eğitimden yoksun kalacağını belirtiyor.

Kapalı okullardan sadece biri olan Erzurum'un Ilıca ilçesine bağlı Kahramanlar köyünde öğrenci ve halk şaşkınlık içinde.

Sabah gittikleri okulun kapısını kilitli gören öğrenciler, öğretmenlerine bir şey olduğunu sanıp korkarken, velilerin araştırması sonucu öğretmenin tayinle başka bir yere gittiğini öğrendiler.

Her gün okula giderek öğretmenin okula gelip gelmediğini kontrol eden öğrenciler, "Öğretmenimiz her yıl okulların açılmasına bir hafta kala gelirdi. Ama bu yıl okulun açılmasına rağmen gelmedi. Onu gelir diye yolunu çok bekledik ve her sabah okula geldik. Öğretmensiz ne yaparız? Hiçbirimizin ailesi bizi ilçeye gönderip okutmaz. Okulumuzu ve öğretmenimizi istiyoruz" diye konuştu.

Öğretmen sayısı tartışma konusu

Öğretmen sayısı yine tartışma konusu oldu. Eğitim sendikalarına göre 165 bin öğretmen açığı var, Milli Eğitim Bakanlığı'nın rakamları ise öğretmen açığını 25 bin olarak gösteriyor. Bakanlık 10 bin yeni öğretmen daha atayacak.

Bakanlığın rakamları, sorunun öğretmen açığından çok öğretmenlerin büyükşehirlerde yığılması ve bazı branşlarda öğretmen fazlası olmasından kaynaklandığına işaret ediyor.

Ankara, İstanbul ve İzmir'de toplam 145 bin öğretmen görev yaparken, Tunceli'de 930, Bayburt'ta bin 100 öğretmen var.

Bazı branşlarda ise yığılma yaşanıyor. Bakanlığın İngilizce, matematik, Türkçe ve sınıf öğretmenine ihtiyacı var. Buna karşılık diğer branşlarda yaklaşık 12 bin öğretmen fazlası mevcut. Sorun branş öğretmenlerini yan branşlara kaydırarak aşılmaya çalışılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious