Erzurum'da 'Alo Kene Bilgi Hattı' kuruldu

Erzurum'da 'Alo Kene Bilgi Hattı' kuruldu.13922
  • Giriş : 21.06.2009 / 18:37:00

Kene ısırma olaylarının artması üzerine Erzurum'da haşere ilaçlaması yapan özel bir şirket 'Alo Kene Bilgi Hattı' kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Söz konusu hattan vatandaşlar 24 saat ücretsiz olarak kene ısırması ile ilgili bilgi alabilecek.

Kene ısırması ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ile ilgili olarak ücretsiz bilgi almak isteyen vatandaşlar için Erzurum'da özel bir şirket 'alo bilgi' hattı kurdu. Kene vakalarının bu yıl daha erken görüldüğünü söyleyen Betis Genel İlaçlama Genel Müdürü Mehmet Nuri Alim, kurdukları 'alo bilgi' hatı sayesinde günün her saatinde vatandaşlara yardımcı olmayı amaçladıklarını ifade etti. Kene vakalarına karşı vatandaşı bilinçlendirmenin mücadelenin en önemli aşaması olduğunu belirten Alim, bu amaçla 7 gün 24 saat hizmet verecek olan telefonla hizmet hattı kurduklarını açıkladı. Alim, yaklaşık 2 ay süren araştırmaları neticesinde Erzurum'da en fazla kene görülme riski olan bölgelerin Uzundere, Oltu, Olur, Şenkaya, Erzurum merkezde ise Organize Sanayi Bölgesi, havaalanı çevresi, Erzurum- Aşkale yolunun güney kısımları olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

Bu bölgelerde yetkililerin önlem alması, vatandaşlarıın ise daha dikkatli olmalarını isteyen Alim, "Betis Genel İlaçlama olarak, tüm vatandaşlarımızın 7 gün 24 saat boyunca KKKA ve kene ısırmaları hakkında 0442 233 73 96, 0442 233 72 09 ve 0541 230 19 69 numaralı telefonları diledikleri gün ve saatlerde arayarak bilgi alabilirler. Bu hizmet için herhangi bir ücret talep etmediğimiz gibi tek amacımız halkımızı bilgilendirmektir." dedi.

7 YILDA 2 BİN 315 KİŞİYİ KENE ISIRDI

Türkiye'de ilk olarak 2002 yılında görülen kene ısırmaları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının, her geçen yıl artış gösterdiğini vurgulayan Mehmet Nuri Alim, bu zamana kadar bin 100 köyde 2 bin 315 hastalık vakası görüldüğünü ve 140 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın, KKKA hastalığı ile ilgili olarak risk haritası çıkarttığını da hatırlatan Alim, şunları ifade etti: "Buna göre vakalar çoğunlukla Orta Anadolu ve Orta Karadeniz Bölgesi'nde, yani Kelkit Vadisi başta olmak üzere Gümüşhane, Tokat, Sivas, Amasya, Çorum Yozgat, Kastamonu, Karabük, Çankırı ve Erzurum illerinde yoğunlaşıyor. Daha çok havaların ısındığı yaz mevsiminde görülen kene vakaları bu yıl daha erken görüldü. Bunun en büyük nedeni ise hava sıcaklıklarındaki artış. Sıcak ortamda yaşama ve üreme imkânı bulan keneler, yumurtadan daha erken çıkarak aktif hale geliyor. Keneler, havaların soğumaya başladığı Kasım ayına kadar aktiftir. İnsanların yaz döneminde çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle araziden ve piknikten eve dönüşte mutlaka tüm vücutta detaylı bir kene taraması yapılması gerekmektedir. Bir kenenin yılda ortalama 6 bin yavru bıraktığı ve bunu engellemenin imkânsız olduğunu herkes bilmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*