Erzurum'da bir köye şarbon karantinası

  • Giriş : 09.06.2007 / 17:19:00

Soğuksu köyünde yedikleri etten rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 3 kişide şarbon belirtisi çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum'un Köprüköy ilçesi Soğuksu köyünde yedikleri etten rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 3 kişide şarbon belirtisi çıktı. Bunun üzerine Soğuksu köyü karantinaya alınırken hayvan giriş çıkışları da yasaklandı.

Karantina altına alınan köyde yaklaşık bir haftadır hayvan ölümlerinin olduğu öğrenildi. Hayvan ölümlerinin sıradan düşünen köylüler, 2 gün önce hastalanan bir hayvanı kesip etini tüketti.

Eti yedikten sonra rahatsızlanan köylüler, Pasinler Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan tetkiklerde 3 kişide şarbon belirtisi çıktı. Hastanede müşahede altına alınan 10 köylü önceki gün taburcu edildi. Taburcu edilen hastaların tedavilerine köyde devam ediliyor.

Hastalarda daha çok el, ayak ve yüz şişmesi ile cilt hastalıkları görülüyor. Şarbondan dolayı 2 hastada ciddi cilt yaralarının görüldüğü belirtildi. Şarbonun çevre köylere yayılmaması için köy kordon altına alındı.

Köye hayvan giriş çıkışı yasaklandığı gibi hayvanların ağıldan dışarıya çıkmasına bile izin verilmiyor. Çiftçiler hayvanların yanına maskelerle girerken, Soğuksu köyü ile yakın köylerdeki insanlara ve hayvanlara tedbir amaçlı şarbon aşısı yapıldı.

Soğuksu köyü Muhtarı Muzaffer Güven'de de şarbon görüldü. Elindeki yarasının normal bir cilt rahatsızlığı olduğunu düşünen Güven, elindeki yaranın iyileşmediğini görünce doktora gitmek zorunda kalıyor. Yapılan tetkikler sonucunda ise Güven'in elindeki yaranın şarbon olduğu anlaşılıyor.

Muhtar Güven, "Yakın zamanda bizim köyde onlarca inek telef oldu hayvan sahipleri telef olan hayvanları uzman ekip eşliğinde toprağa gömdüler. Bu hastalığı normal hastalık zannettik kendi ineğim de hastalanınca biz de kestik yedik. Şarbonlu ineğin etinden ailece yedik ayrıca bir kısmınıda komşulara dağıttık. Ama bende ve 10 kişiye yakın insanda etkili oldu." dedi.

Soğuksu köyünde 2 hayvanını kaybeden Latif Karetek ise şarbon nedeniyle mağdur olduğunu belirterek, "Bizler hayvancılıkla geçimini sağlayan insanlarız. Mağduriyetimizin giderilmesi için yetkilileren yardım bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Konu ile açıklama yapan Köprüköy Kaymakamı Mehmet Özer, söz konusu köyde meydane gelen şarbon vakasından sonra ilk etapta sağlık ekiplerini seferber ettiklerini söyledi.

Soğuksu köyünde 3 şarbon vakasına rastlanıldığını da hatırlatan Özer, "Soğuksu köyünü kordon altına aldık. Hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Her ihtimale karşı Soğuksu ve civar köylerde vatandaşlarımıza şarbon aşısı yapıldı. Bunun yanısıra civarn köylerdeki hayvanlarada şarbon aşısı yapmaktadır. Şu an korkulacak bir durum yoktur, kaymakamlık olarak gerekli tedbirleri aldık." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious