Erzurum'da kene, 5 kişiyi hastanelik etti

  • Giriş : 24.05.2007 / 22:44:00

Kene ısıran 5 kişi, Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kene ısıran 5 kişi,KKKA hastalığı şüphesiyle kaldırıldıkları Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tedavi altına alındı.

Erzurum'da, kene ısıran 5 kişi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle kaldırıldıkları Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tedavi altına alındı. Prof. Dr. Mehmet Parlak, “Kene ısırığı durumlarında yaraya kesinlikle dokunmayın. Hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun” dedi.

Erzurum’un Oltu ve Şenkaya ilçelerinde, kene ısıran Mehmet Tosun (78), Peruze Gür (57), Kemal Çağlar (45), Ayfer Bulut (29) ve Zafer Aktaş (24) yüksek ateş, eklem ağrıları, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerle geldikleri Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tedavi altına alındı. Hastaların hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyleyen Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Parlak, bahar mevsimiyle birlikte kenelerin ciddi tehdit oluşturduğunu belirtti. Kene ısırığı vakalarında kesinlikle yaraya dokunulmaması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Parlak, şunları söyledi:

“Hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bölgelerde ve yüksek otluklarda görülen keneler insan vücudunu ısırdıklarında deri altına giriyor ve zehirlerini bırakıyorlar. Isırık olması halinde vatandaşlar hiçbir müdahalede bulunmadan en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir. Çünkü keneyi koparmak salgıladığı zehrin vücuda daha hızlı yayılmasına neden olur. Böylelikle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi riski daha da artar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious