Erzurum'da kuduz paniği

Erzurum'da kuduz paniği.12171
  • Giriş : 31.05.2008 / 14:37:00

Erzurum’da 3 köpeğin saldırısı nedeniyle hastanelere başvuranların sayısı 26’ya yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtlaf edilen köpeklerden birinin kuduz olduğu belirlendi.

Erzurum Sağlık Müdür Yardımcısı Cumhur Çankaya, köpek ısırığı nedeniyle hastanelere 26 kişinin başvurduğunu belirtti. Başvuran vatandaşlardan 18’inin Numune Hastanesi, 8’inin Palandöken Devlet Hastanesinde tedavi edildikten sonra taburcu edildiğini bildiren Çankaya, “Köpeklerin saldırdığı vatandaşlara aşıları yapıldı. Gerekli olanlara serum takıldı, tetanos aşıları yapıldı ve yaraları tedavi edildi” dedi.

Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekiplerin, saldırıya uğrayan vatandaşların bulunduğu bölgelerde çalışma yaptığını belirten Çankaya, köpek ısırığı olan, ancak hastaneye başvurmayan vatandaşlara hastanelere gitmesi konusunda uyarıda bulundu.

Erzurum Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü yetkilileri ise yapılan testlerin ardından bir köpeğin kuduz olduğunu tespit ettiklerini, diğer köpekler üzerindeki testlerin devam ettiğini belirtti.

Erzurum’da sahipsiz 3 köpek Mahallebaşı, Tebrizkapı ve Yenişehir semtlerinde vatandaşlara saldırmıştı. Polis ve belediye ekipleri tarafından etkisiz hale getirilen köpekler, inceleme için Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş, yapılan ilk incelemede itlaf edilen köpeklerden birinin kuduz olduğu tespit edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious