Erzurum'da okullar kar nedeniyle bir gün tatil

  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum il merkezindeki ilk ve orta dereceli okullar bir gün süreyle tatil edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Balkanlar üzerinden gelen yağışlı hava dün öğle saatlerinden itibaren Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkisi altına almıştı.

Gece saatlerinde başlayan ve sabaha doğru şiddettini artıran kar nedeniyle Erzurum Valiliği merkez ve bağlı köylerdeki ilk ve orta dereceli okulların bir gün süreyle tatil edilmesine karar verdi.

Okulların tatil edildiğinden habersiz olan öğrenciler ise sabah okullarnın kapalı olduğunu öğrenince evlerine döndü. Kar kalınlığı il merkezinde 19 santimetreye ulaştı.

Şehiriçi trafikte zaman zaman aksamalar meydana geldi. Belediye ekipleri iş makinaları ile yol açma çalışması başlattı. Tuzlanan yollara ise tuz ve cürüf karışımı serpilmeye başlandı.

İl Kriz Merkezi Erzurum'da 200'e yakın köy yolunun kar nedeniyle kapandığını ancak kesin sayının henüz belli olmadığını kaydetti.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre; Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 13 derece ile Ardahan'da ölçüldü. İllere göre en düşük hava sıcaklığı şöyle gerçekleşti, Erzurum eksi 10, Erzincan eksi 7, Kars eksi 10, Ağrı eksi 6, Iğdır eksi 1, Ardahan eksi 13, Bayburt eksi 9,

Ağrı'da il merkezinde kar kalınlığı 80 santimetreye ulaşırken, diğer bölge illerinde ise şöyle, Erzurum 19, Erzincan 8, Kars 35, Iğdır 1, Ardahan 22, ve Bayburt'ta 9 santimetre olarak kaydedildi.

Kar yağışının yarından itibaren bölgeyi terk etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious