Erzurum'da sel felaketi can aldı

  • Giriş : 04.08.2007 / 10:59:00

Erzurum'da dün akşam saatlerinde dolu ile karışık, yaklaşık 15 dakika süren sağanak yağışın ardından sel baskını yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Horasan'a bağlı Pirali köyünün Akkeran mezrasına giden Erzurum Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğüne bağlı ekipler, sel sularına kapılarak kaybolan Dilanur Özkaya (7) ile Ayten Özkaya'yı (34) arama çalışmalarını sürdürüyor.

14 kişiden oluşan sivil savunma ekibinin dere kenarında ve yıkılan evlerde yatığı arama çalışmalarına vatandaşlar da katılıyor.

Pirali köyü muhtarı Nevzat Kılıçer, yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde dolu ile karışık, yaklaşık 15 dakika süren sağanak yağışın ardından sel baskının yaşandığını ve sadece Akkeran mezrasında 3 evin yıkıldığını, 20 evin de hasar gördüğünü söyledi.

Yıkılan evlerin birinde bulunan Dilanur ve Ayten Özkaya'nın sel sularına kapıldığını ifade eden Kılıçer, ''Akşam karanlık çökene kadar sürdürdüğümüz arama çalışmaları sonuç vermedi. Sabah erken saatlerde yeniden arama çalışmalarına başladık. Ayrıca köyümüzde sel sularına kapılan ve yıkılan ahırlarda bulunan 25 büyükbaş ile 200 küçükbaş hayvan da telef oldu'' diye konuştu.

Kılıçer, ayrıca Akkeran mezrasında 30'a yakın evin sel tehdidi altında olduğunu belirterek, ''Köyümüzün buradan taşınmasını istiyoruz. Burunun için yetkililere sözlü talepte bulunduk. İnşallah en kısa sürede köyümüz taşınır'' dedi.

Bu arada Akkeran'da selde yaralanarak Horasan Devlet Hastanesine kaldırılan Cemil, Asuman ve 8 aylık Suna Özkaya'nın, tedavilerinin ardından taburcu edildikleri bildirildi.

Horasan'a bağlı Danişment, Aliceyrek köyleri ile Pirali köyüne bağlı Akkeran mezrasında dün akşam saatlerinde etkili olan selde 2 kişi kaybolmuş, 3 kişi de yaralanmıştı. Üç köyde toplam 12 ev sel nedeniyle yıkılırken, 50 evde hasar meydana gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious