Erzurum'da şiir gibi bir gece

Erzurum'da şiir gibi bir gece.10348
  • Giriş : 02.06.2008 / 11:29:00

Şiir dostları Erzurum'da Atatürk üniversitesi Kültür Sitesinde Üniversite Kitabevi ile Eksi 25 Dergisinin ortaklaşa düzenledikleri şiir gibi bir gecede şiir dolu saatler yaşadılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzurumlu ve Erzurum'da yaşayan şairlerden, Hanifi İspirli, M.Yaşar Genç, Muhammet Hikmet, Murat Ertaş Namık Fidan, Nurullah Genç, Orhan Ceylan, Özkan Satılmış, Rıdvan Canım, Selami Şimşek, Tacettin Şimşek ve Yaşar Bayar gibi şairler şiir dinletisinde şiirlerini şiir severlerle paylaştılar. Abdülkerim Dinç Bahattin Karakoç'tan, Metin Akkuş, Yahya Kemal'den ve Ömer Dişbudak ise Necip Fazıl'dan birer şiir okuyarak geceye renk kattı.

Hüzün konulu şiir yarışmasında 'Ab-ı Hayatsın Hüzün' isimli şiiriyle Züleyha Çimen birinci, 'İçimdeki Yabancı' şiiriyle Emrah Şeflek ikinci, 'Zihin Titreyişleri' isimli şiiriyle İbrahim Duran üçüncü oldu.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Üniversite Kitabevi ve Birey Yayıncılık kurucusu Mahmut Balcı şiirin önemine değinerek, "şiirin kültürümüzde insanları birleştiren, yerine göre coşturan, kaynaştıran, hüzünlendiren ve yerine göre umutlandıran, şiirin yeri gelince kalpleri yumuşatan bir gül, yeri gelince düşmanı çatlatan bir tank olduğuna, bu edebi değere sahip çıkmak gerektiğine inandığımız için şiir adına yapılan güzel çalışmalara destek olmayı önemsiyoruz. Bundan sonra da bu tür katkımız devam edecektir. Çünkü şiir bir inceliktir. Bu incelik ruhsuzlaşan dünyamıza yeni bir dinamizm kazandıracaktır diyoruz. Eminim ki birçoğumuz çocukluk günlerimizden itibaren Türkiye'de Şiiri Mehmet Akif'le, Pakistan'daki insanların ise Muhammet İkbalin bir ulusun kurtuluşunda oynadığı rolle tanıdığını kabul edecektir. Aslında sadece şiir kahramanlık dönemlerinde değil hayatımızın her yerinde bize seslenmekte. Çünkü şiir barıştır, şiir kardeşliktir. Bakın işte bizleri bu salonda şiir bir araya getirdi. Şiir kalbe akan, sözün özüdür." dedi.

Şair Nurullah Genç de şiir dinletisinden önce 'Şiir bizim neyimiz olur?' konulu bir konferans verdi.

Nurullah Genç 'Öncelikle şair olarak biz şiirin neresinde duruyoruz, şiire ne ekliyoruz, şiirden ne bekliyoruz bu soruların cevabını almamız gerekiyor. Şiir para etmez deniliyor. Elbette şiir para etmez çünkü şiir parayla ölçülebilecek bir değer değildir. Şiir ne tapılacak bir put ne de ihmal edilecek kadar basit değildir. Şairin yaşadığı çağın farkında olmalı, sorunlarıyla ilgilenmeli ve bir Aydın edasıyla topluma yol göstermelidir.' dedi.

Şiir gecesinin sonunda düzenlenen hüzün konulu yarışmada dereceye girenlere ödül çeki ve şairlere de teşekkür belgesi takdim edildi.

Şair ve Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şube Başkanı Rıdvan Canım, birçok şair ve geceyi izlemeye gelenler 'bu geceyi son on yılda Erzurum'da yapılan en seviyeli ve en başarılı bir şiir gecesi olarak görüyoruz' diyerek bu tür etkinliklerin yapılmasını istediler.

Birçok kişinin ayakta izlediği şiir gecesi Erzurum'da yaşayan şiir dostları için şiir gibi bir gece şeklinde hafızalarda yerini aldı.

Eksi 25 Dergisi genel yayın yönetmeni Mustafa Yördan bu tür etkinliklere devam edeceklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious