Erzurum'da tarihi mezar taşlarına saldırı

Erzurum'da tarihi mezar taşlarına saldırı.25358
  • Giriş : 13.04.2008 / 12:18:00

Erzurum'da Bakırcı Camii'nin arka bahçesinde bulunan, Osmanlı mezar taş işçiliğinin örneklerinden olan tarihi mezar taşları kimliği belirsiz kişiler tarafından kırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birçok tarihi esere ev sahipliği yapan Erzurum'da bazı yapıların muhfaza edilmesi günden güne zorlaşıyor. Daha önceleri defineciler tarafından talan edilen tarihi mezarlar yine haketmediği muameleye maruz kaldı. Erzurum'da 1720 yılında Bakırcı Hacı Mustafa Ağa tarafından yaptırılan Bakırcı Camii'nin bahçesinde bulunan mezar taşlarına zarar verildi.

Tarihi kabirlerde Hafız Mehmed Efendi, Dursunbeyzade Besim Bey'in Mahdumu Selahaddin, Muhiddin Veli Efendinin hanımı Atife Hanım yatıyor. Osmanlı mezar taş işçiliğinin örneklerinden olan ve kamber taşından yontulmuş mezar taşları biri veya birileri tarafından götürülürken, taşların parçaları caminin bahçesinde duruyor.

Erzurum'un tarih ve kültür şehri olduğunu belirten Eğitimci Yazar Muzaffer Taşyürek, kabir taşlarına tarihi eser kaçakçılarının ya da antikacıların zarar vermiş olabileceğini söyledi. Erzurum'da birçok caminin avlusundan bu tür tarihi mezarlar bulunduğunu hatırlatan Muzaffer Taşyürek, ilgili kurumların bu kabirlerde kimlerin yattığına dair bilgi veren tabelalar koyması gerektiğini ifade etti. Taşyürek, "Bu mezar yerlerimiz gibi cami avlularında daha birçok kabirler bulunmaktadır. Ne yazık ki bu kabirlerde kimlerin yattığı konusunda açıklayıcı kitabeler bulunmadığından, insanımız Erzurum'un tarihi dokusu hakkında yeterli bilgi alamamakta ve şehrin ruhunu yansıtan tarihi dokusuna sahip çıkamamaktadır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious