Erzurum'dan İsrail'e patates

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Erzurum'un Ilıca İlçesinden İsrail'e, talep edilen 20 bin ton patates gönderilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Söz konusu ihracat sayesinde 100'ün üzerinde çiftçiyle antlaşma imzalayan firma, 3 milyon dolar gelir elde edecek. Firma patatesleri Ekim ayında teslim edecek.
Org-Tar Ofisi Müdürü Nevzat Akkaya, bölgede üretilen tarımsal ürünlerin pazarlanmasında önemli rol oynayacaklarını belirterek, İsrail devletiyle yaptıkları anlaşma sonucu 20 bin ton patatesin ihraç edileceğini söyledi.

İhracatı yapılacak patateslerin Erzurum'un Pasinler ve Bitlis'in Ahlat ilçelerindeki çiftçilerden alındığını kaydeden Akkaya, "Biz bölge çiftçilerinin ürünlerini gerçek değeriyle pazarlıyoruz. Onlarla yaptığımız anlaşma sonucu ürünleri temin ediyoruz. Erzurum'un Pasinler ilçesinden 40, Bitlis'in Ahlat ilçesinden ise 50'nin üzerinde çiftçiyle sözleşme imzaladık. Ekim ayında teslimatı gerçekleştireceğiz. Yapılacak ihracatla 3 milyon dolar gelir elde edilecek. Söz konusu girişimlerimiz artarak devam edecek'' şeklinde konuştu.

Bölge ekonimisinin canlanması için çalıştıklarını kaydeden Akkaya, İsrail'in ardından Almanya ile de temasları olduğunu aktardı. Uluslararası pazarda etkili olmaya çalıştıklarını vurgulayan Nevzat Akkaya, "İsrail'in ardından bazı Avrupa ülkeleriyle de görüşmelerimiz sürüyor. Almanya ile görüşmelerimiz son aşamaya geldi. Buraya da en kısa sürede patates ihracatına başlayacağız. Bölgede çilek ve buğday üzerine de çalışmalar yapıyoruz. Çiftçilerimize de tohum, gübre ve mazot desteği sağlıyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious