Eş değer ilaçlara karşı çıktılar!

Eş değer ilaçlara karşı çıktılar!.12085
  • Giriş : 14.02.2009 / 08:12:00

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, ''tansiyon ilaçlarının eşdeğer kabul edilmesine yönelik uygulamanın yürürlükten kaldırılmasını'' istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Çolak, yaptığı yazılı açıklamada, ''basında yer alan bazı haberlerde, Sosyal Güvenlik Kurumunun Sağlık Uygulama Tebliği'nde yaptığı değişiklikle tansiyon hastalığında kullanılan eşdeğer ilaçların tehlike saçtığı ve vatandaşların bunları kullanmaması yönünde uyarılarda bulunulduğunu'' belirtti.

Bu durumun, vatandaşlar tarafından tüm eşdeğer ilaçlar için büyük tehlike olduğu yönünde algılandığını ve tedirgin olan hastaların eczanelerden eşdeğer ilaç almayı reddetmeye başladığını anlatan Çolak, yaratılan kaos ortamının hastaların eczacıya olan güvenini zedelediğini ifade etti.

Çolak, tansiyon hastalığında kullanılan ilaçların, diüretik (idrar söktürücü) içeren ve içermeyen formlarının eşdeğer kabul edilmesinin son derece yanlış olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Eşdeğer ilaç uygulaması yalnızca aynı etken maddeyi, aynı miktarda içerenler için mümkün olabilmektedir. Bu konuda en yetkin kişi de ilacı en iyi bilen kişi olarak eczacıdır. Ancak eczacı da haberlerde bahsi geçtiği üzere, aslında eşdeğer olmayan ama sistemin eşdeğer olarak kabul ettiği ilacı hastaya vermek durumunda olduğu için çoğu zaman zor durumda kalmaktadır.

Meslektaşlarımızın almış oldukları eğitime ve bilgi birikimlerine aykırı olan ancak kendi inisiyatifleri dışında gelişen bu uygulamalar, eczacıyı hasta karşısında güvenilmez kılmaktadır.

Tüm bunların ışığında, bizler diüretik içeren ve içermeyen tansiyon ilaçlarının eşdeğer kabul edilmesine yönelik uygulamanın yürürlükten kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*