Eş seçiminde 'kilo' ağır basıyor!

  • Giriş : 08.08.2007 / 13:45:00

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, insanların çoğu kez kilosuna yakın kişiyi eş olarak seçtiğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aberdeen Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, insanların ekseriya kendi sosyal sınıfından eşini seçtiğini ve buna ek olarak görünüş, boy ve ırkı da göz önünde bulundurduğu belirtildi. Buna rağmen araştırmacılar, yaklaşık aynı kilodakilerin de birbirlerini eş olarak seçme olasılığını ortaya çıkardı.
Bilim adamları, bu durumun dünya çapında bir obezite salgınına katkıda bulunabileceğini, çünkü annesi ve babası aşırı kilolu olan çocukların şişmanlamaya daha yatkın olabileceğini ifade etti.
Bilim adamlarının 42 çift üzerinde yaptığı araştırma, eşlerdeki vücut yağı miktarının birbirininkiyle benzer oranda olduğu sonucunu verdi.
Üniversitenin profesörlerinden John Speakman, şu anda bu çiftlerin nasıl birbirlerini bulduklarına tam açıklık getirilemediğini belirterek, aşırı kilolu kişilerin ve obezlerin sosyal faaliyetlerinin tesadüf etmesi sonucu birbirleriyle tanışma ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.
Speakman, bu tür birlikteliklerin nispeten yeni bir durum olduğunu, çünkü 1940’lı ve 50’li yıllarda insanların şişmanlamadan önce 20’li yaşlarda evlendiğinin altını çizdi. Şimdilerde daha geç yaşlarda eş seçildiğini ve çocuk sahibi olunduğunu ifade eden Speakman, "Ancak şişmanlayacağımızı tahmin ediyorsak eş seçimini daha erken yapıyoruz" dedi. Speakman, bunun, muhtemel eşlerin vücut yağı temelinde birbirlerini seçmelerini olası kıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious