Esad, Hindistan turuna çıkıyor

Esad, Hindistan turuna çıkıyor.11093
  • Giriş : 17.06.2008 / 10:19:00

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad resmi bir ziyaret için bugün eşi Esma Esad ile birlikte Hindistan'a geliyor. Esad, Hindistan ziyareti sırasında Tac Mahal'i de ziyaret edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün akşam saatlerinde özel uçağı ile başkent Yeni Delhi'ye gelecek olan Esad Çarşamba günü Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Patil tarafından resmi törenle Cumhurbaşkanlığı sarayında ağırlanacak. Suriye lideri, Başbakan Manmohan Singh, Dışişleri Bakanı Pranabh Mukherjee, hükümet ve muhalefet liderleri ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamit Ensari ile de görüşecek. Esad ve beraberindeki heyet Perşembe günü medya ve işadamları ile görüşmelerde bulunacak.

Hindistan ile başta İsrail ile ilişkiler olmak üzere ticaret ve teknoloji alışverişini konuşacak olan Esad'ın Yeni Delhi'den Suriye'ye destek vermesini istemesi bekleniyor.

Esad'ın Hindistan'a gelmesi öncesinde Yeni Delhi'de bulunan Suriye Göç Bakanı Buteyna Şaban Suriye ile İsrail'in Türkiye aracılığı ile barış görüşmelerine tekrar başladıklarını ve bu sürecin barış ile sonuçlanmasını umduklarını söyledi. Geçmişte İsrail'in masada farklı, diğer ortamlarda farklı konuştuğunu söyleyen Şaban, "Savaşın ne büyük zararlar verdiğinin farkındayız fakat Suriye olarak bir karış toprağımızı da kimseye kaptırmayız" dedi.

Suriyeli Bakan, sömürgecilik döneminde büyük sıkıntılar çeken Hindistan'ın, İsrail'in Filistin'de yaptıklarına hep karşı olduğunun altını çizdi. Şaban, bu yüzden Hindistan'ın her zaman Arap halkının yanında olduğunu dile getirdi. Bakan Buteyna Şaban ayrıca Suriye'nin Hizbullah ve Hamas'a Arap halkına yapılan soykırıma karşı duruşu nedeniyle destek verdiğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Esad ve eşi Esma Esad dünyanın yedi harikasından biri olan Tac Mahal'i ziyaret ettikten sonra Hindistan'ın teknoloji merkezi Bengalore'a da gidecek. Esad ve beraberindeki heyet 21 Haziran'da Hindistan'dan ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious