Eşarplarını kendi boyuyor

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Ebru sanatçısı Ömür Erkan, başörtüsünün desenlerini kendi ebru atölyesinde yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emici yüzeyi olan her nesneye ebru yapabileceğini bildiren Ömür Erkan, 15. kişisel ebru sergisini Fethiye Belediye Kültür Merkezi (FBKM) Sergi Salonu'nda açtı. Ömür Erkan'ın FBKM'nde açtığı sergide 7 yılda yaptığı 50 eseri bulunuyor.
Açtığı klasik ebru sergisinde tezhip, hat, katı ve ebru sanatını buluşturduğunu ifade eden Erkan, eserleri arasında Battal Ebru, Taraklı Ebru, Bülbül Yuvası, Gelgit Ebru, Çiçekli Ebru, Yazılı Ebru ve Şal Ebru örneklerinin bulunduğunu anlattı.

Ömür Erkan, "Emici yüzeyi olan her nesneye ebru yaparım. Evimde kullandığım eşyalarımın çoğunu ebru desenleri ile yapıyorum. Ebru kitre, sığır ödü ve at kılının gül dalına bağlanan fırçası ile yapılıyor. 15'nci Yüzyılda Avrupalılar ebruyu 'Türk Mermer Kağıdı' ismi ile tanımlıyor. Evimde bulunan atölyemde geleneksel el sanatlarının gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşatılması için çalışıyorum." diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın geleneksel Türk el sanatlarının yaşatılması için başlattığı projeyi ebru sanatının yaşatılması için elzem olduğunu belirten Erkan, son yıllarda gençlerin ebru, minyatür, hat ve tezhip gibi sanatlara ilgi duymasının gelecek adına umut verici bulduğunu kaydetti. Güzel sanatlara ilginin artmasının devletin yanında yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının destek olması gerektğini dile getiren Erkan, geçmiş asırlarda devre damgasını vuran kaynak kitapların kapak desenlerinin ebrudan yapıldığını söyledi. Erkan, "Ebru sanatına özellikle genç kuşak tarafından sevgi ve öğrenme isteği her geçen gün çıg gibi büyüyor. Bilindiği üzere bir söz vardır;'marifet iltifata tabidir, satılmayan meta zayidir' diye. İnsanlar ürettiği ile onurlandırımalı ki daha fazla ve kalıcı eserler verebilisin." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious