Eşcinsellerden, İran'a kınama

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

İran'daki eşcinsel idamlarının sona erdirilmesini isteyen eşcinseller, İstanbul'daki İran Başkonsolosluğu'na siyah çelenk bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mahmoud Asgari ve Ayaz Marhoni isimli iki gencin eşcinsel olduğu için geçtiğimiz sene 19 Temmuz 2005 tarihinde idam edildiğini belirten grup, İran'da buna benzer binlerce vakanın yaşandığını savundu. Grup adına Demet Demir tarafından yapılan açıklamada, İran'da yaşananların vahşet olduğu öne sürüldü. Dünyadaki eşcinsellerin ezilerek yok sayıldığını kaydeden Demir, "Bizler Asgari ve Marhoni'nin idam edilmelerinin birinci yıldönümünde buraya topladığımız idam karşıtı imzaları sunacağız. Bölgede hızla yayılan savaşlar nedeniyle zaten görmezden gelinen sorunlarımızın iyice arka planda kalmasını istemedik. Türkiyeli eşcinseller olarak İran'dan yaşanan vahşete karşı sessiz kalmamaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu. Demir, "Lübnan'ın bombalanmasından Irak'ın yeniden yapılandırılmasına, İran'a yönelik savaş tehditlerinden, İran'la Türkiye'nin yürüttüğü sınır ötesi operasyonuna kadar her konuda çözüm ve talep üretmeliyiz" dedi.

Basın açıklamasının ardından grup, toplanan idam karşıtı imzaları konsolosluğa teslim etti. Yanlarına getirdikleri siyah çelengi konsolosluk önüne bırakan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious