Eşdeğer ilaç uygulaması halkın yararına

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Akdağ Recep Akdağ, eşdeğer ilaç uygulamasından yana olduklarını belirterek, bunun halkın yararına olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akdağ, Sağlık İl Müdürlüğünde Kırıkkale'nin idarecileri, sağlık çalışanları ve bürokratlarla bir toplantı yaptı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda Kırıkkale'deki sağlık kuruluşlarının durumunun gözden geçirildiği ve Bakan Akdağ'ın hastaneler ile sağlık kurumları hakkında bürokratlardan bilgi aldığı öğrenildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, daha sonra Kırıkkale'deki Devlet Hastanelerini gezerek buralarda incelemelerde bulundu. Bakan, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesini de ziyaret etti. Son olarak Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde incelemelerde bulunan Bakan Akdağ, Hastane Başhekimi Dr. Osman Acar'dan hastane ile ilgili bilgi aldı. Hasta odalarını gezen Akdağ, hastalarla da görüşerek sorunlarının olup olmadığını sordu.

Bakan Akdağ, daha sonra hastane toplantı salonunda yaptığı açıklamada, bütün Türkiye genelinde başlatılan ve Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin yerelde uygulanıp uygulanmadığı ve bu alanda alınan mesafenin hangi noktada olduğunu görmek amacıyla bu tür ziyaretleri gerçekleştirdiğini söyledi. Akdağ, "Bugün Kırıkkale ilimizde ilk mutat toplantı ve değerlendirmelerimizi yaptık. Bu toplantı ve değerlendirmemiz bundan sonra yapacağımız hizmetlerimiz için bir yol haritası oldu" dedi.

Bakan Akdağ, Kırıkkale'de son üç yıl içerisinde alınan mesafenin iftihar edilecek bir mesafede olduğunu ifade ederek, "Kuşkusuz ki bütün Türkiye'de olduğu gibi Kırıkkale'de de bu ilerlemeyi kararlı bir dönüşüm programı sayesinde gerçekleştirdik. Sağlıkta Dönüşüm Projesi aslında Kırıkkale'de örnek ortaya koymuş oldu. Vatandaş anlayışla aslında dönüşüm programının esasını teşkil eden zihniyet değişimini gerçekleştirmek suretiyle bu mesafeleri almış olduk." diye konuştu.

"AİLE HEKİMLİĞİ KONUSUNDA UZUN YOL KATEDİLDİ"

Aile hekimliği konusunda uzun yol katedildiğini kaydeden Akdağ, gezici hizmetlerin de kapasitesinin arttırılacağını söyledi. Kırıkkale'nin bebek ölümleri açısında oldukça iyi durumda olduğunu ölümlerin binde 7 civarında olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, muadil (eşdeğer) ilaç uygulaması ile ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi: "Birçok gelişmiş ülkede, batılı ülkelerde olduğu gibi Türkiye'mizde de uygulanıyor ve biz bu işi oldukça başarılı uygulayan ülkelerden biriyiz. Tabii ki bu uygulama devam edecektir. Bu soruların iyi bir tarafı var. Biz bu uygulamayı, yani eşdeğer ilaç uygulamasını kamuoyuna anlatma imkanı buluyoruz. Formül itibarıyla orijinal olarak keşfedilmiş bir ilacın bir ticari ismi oluyor. İki kalem ilaç ama firmalar bu ilaçları piyasaya sürüyor. Geçen zaman içinde başka firmalar bu ilaçların aynısını piyasaya başka ticari isimle sürüyorlar. O zaman da ilaç ucuzlamış oluyor. Onun için halkımızı biz bu şekilde ilaç kullanımını teşvik ediyoruz, Sağlık çalışanlarımızı da aynı şekilde bu yönde teşvik ediyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious