Esenboğa'nın terminali hizmete açıldı

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Esenboğa Havalimanı yeni terminal binasının Ankara'ya yakıştığını ve havalimanının ülkenin iftihar ettiği bir şekle büründüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Esenboğa Havalimanı'nın yeni iç ve dış hatlar terminalinin resmi açılışı bugün düzenlenen törenle yapıldı.
Törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanları Beşir Atalay ve Mehmet Aydın, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Gürcistan Başbakan Yardımcısı Giorgi Baramidze, Tunus Ulaştırma Bakan Yardımcısı ve Sivil Havacılık Başkanı Nabil Chettaoui, Katar Turizm Bakanı Akbar Al Baker, yabancı misyon temsilcileri ve işadamları katıldı.

Törende konuşan TBMM Başkanı Bülent Arınç, bundan 40 gün önce İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nın yeni terminallerinin açıldığını ve bu havalimanının modern bir görünüme bürünmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini, bugün de aynı olayın Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaşanmasından dolayı aynı mutluluğu bir kez daha yaşadıklarını söyledi.


TBMM'nin Ankara'da bulunduğunu ve tüm milletvekillerinin Esenboğa'yı kullandığını, yurtdışından ise yabancı heyetlerin bu havalimanına geldiğini anlatan Arınç, “Dolayısıyla, Ankara'ya, başkente ve cumhuriyete yakışan bir havalimanına kavuşmak bizi çok mutlu etti. Eminim ki Türkiye'nin dış itibarı da bu güzelliklerle bir kat daha artacaktır” diye konuştu.

Ekonomik kalkınma içinde Türkiye'de daha çok büyük işler başarılacağını ümit ettiğini de ifade eden Arınç, “Ülkemize, Ankara'ya, millete hayırlı olsun. Allah kazasız uçak seferleri yapmayı nasip etsin. Sevdiklerimize bizi en güzel şekilde kavuşturan bir beşik olsun” dedi.

TAV YÖNETİCİLERİ

Törende konuşan TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TAV'ın ilk yaptığı havaalanının 1998 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali olduğunu belirterek, o yıl Türkiye'de yaşanan ekonomik krizden dolayı uluslararası bankalardan kredi bulamadıklarını, bugün ise uluslararası birçok önemli bankanın kendilerine kredi vermek için sıraya girdiğini söyledi.

TAV'ın yurt içinde ve yurt dışında yaptığı başarılı işlerle Türkiye'de ve uluslararası alanda havaalanı terminali ve işletmeciliğinde haklı bir yer edindiğini ve bir marka haline geldiğini anlatan Akın, “Tüm işlerimizi ülkemize yakışır bir şekilde yapacağız” dedi.

Esenboğa'nın yeni iç ve dış hatlar terminalinin genç mimar ve mühendisler tarafından projelendirildiğini belirten Akın, söz konusu terminalin bu açıdan da ülkeye örnek olacağını söyledi.

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı ve CEO'su Sani Şener ise holding olarak “10 yılda 10 terminal” hedefi ile çıktıkları yolda önemli bir çalışmayı daha noktaladıklarını ve taahhüt ettikleri süreden yaklaşık 1 yıl daha önce tamamladıklarını kaydetti.

Ankara'nın başkent oluşunun 83. yılında böyle modern bir terminali açmaktan dolayı da çok mutlu olduklarını ifade eden Şener, 250 milyon avroluk yatırım yapılan terminalde en son teknoloji ve hizmet verileceğini vurguladı.
Şener, bugün resmi açılışı yapılan terminalde 15 Ekim'i 16 Ekim'e bağlayan gece, ilk uçağın ve yolcuların kabul edileceğini sözlerine ekledi.

YOLCU KAPASİTESİ 10 MİLYONA ULAŞTI

TAV Havaalanları Holding tarafından 15 yıl 8 ay süreyle işletilecek Esenboğa Havalimanı'nda Türkiye'de ilk kez yapılan bir uygulama ile iç ve dış hatlar bir arada bulunuyor.

182 bin metrekarelik bir alana yayılan ve yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan terminalin yapımında 17 bin 500 kişi görev aldı.


Yeni yapılan terminal ile Esenboğa'nın yıllık 2 milyon kişilik yolcu kapasitesi 10 milyona ulaştı.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious