Eşi anlamanın yolu

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Dr. Kalkınç, eşlerin birbirini anlamakta zorlandığındaki çözüm önerisini anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bireyleri hayatın her yerinde empati kurmaya çağıran ve toplum içinde bireylerin sürekli olarak diyalog sıkıntısı yaşadığnı dile getiren psikolojik danışman Dr. Fatih Kalkınç, "İnsanları en iyi anlamanın yolu iyi dinlemekten geçer." dedi.

Dr. Kalkınç, Denizli Aksiyon Memurları Derneği ve Enerji Çalışanları Derneği’nin organize ettiği "Aile İçi İletişim" konulu bir konferans verdi. EGS Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki konferansa çok sayıda kişi katıldı.

Aile içi mutluluğun öneminden bahseden Kalkınç, mutlu bir ailede yaşayan çocuğun başarılı bir grafik çizdiğini belirtti. Araştırmalara göre mutlu ve huzurlu bir hayat süren her 20 aileden 18’inin çocuğunun da mutlu ve huzurlu bir yaşam seçtiğini dile getiren Fatih Kalkıç, çocukların ailesinde gördüğü sevgi ve şefkati hayatı boyunca uyguladığını kaydetti. Çocukların iyi yetişmesi için ebeveynlerin kavga ve gürültüden uzak durması gerektiğine işaret eden Kalkınç, eşlerin her yerde uzlaşmacı olmasını önerdi.

Eşlerin bazen problemleri büyüterek boşanmaya kadar gittğini kaydeden Kalkınç, "Çözülemeyecek hiçbir problem yoktur. Yeter ki amacımız bu olsun. İnsanlar birbirini seviyorsa hatalarını örter. Hataların çetelesini tutmaz." dedi.

Eşlerin diyaloglarında birbirini incitmemesini söyleyen Dr. Fatih Kalkınç, eksikliklerin görmezden gelinmesi gerektiğine işaret etti. Mutlu bir yuva kurmanın zor olmadığını belirten Kalkınç, eşlerin bazı küçük kalıplaşmış alışkanlıklardan vazgeçerek mutluluğun kapılarını aralayabileceğini söyledi.

Dinleme ve kendini ifade alışkanlığı kazanılmadığı için problemlerin oluştuğunu dile getiren Kalkınç, "en iyi iletişim yolunun dinleme ve konuşma" olduğunu kaydetti. Sıkıntıların üstesinden gelmek için iyi dinleme metotlarının geliştirilmesi gerektiğini belirten Kalkınç, empati kurarak anlaşmanın öneminden bahsetti.

Çocuk ve ebeveyn arasında yaşanan diyalog eksikliğinden dolayı çocukların suça sürüklendiğini anlatan Kalkınç, "Ailede huzur bulamayan çocuk, kendini dışarıya atıyor. Çareyi sigarada, alkolde arıyor. Suç ortamına sürükleniyor. Hiçbir aile, çocuğunun suça sürüklenmesini istemez. Aileler, anne babalar çocuklarının mutluluğu için elele vermelidir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious