"Eşi çarşaflı" notu kimden geldi?

  • Giriş : 03.12.2007 / 17:12:00
  • Güncelleme : 03.12.2007 / 17:26:37

Gül, bilgi notunun YÖK'ten gelmediğini, böyle bir ifade kullanmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, YÖK'ten Osmangazi Üniversitesi için gönderilen rektör adaylarından birinin yanında "Eşi kara çarşaflıdır" ihbarı olduğunu, ancak araştırınca bu kişinin hiç evlenmediğinin ortaya çıktığını anlatınca, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yazılı açıklamayla yanıt verdi. YÖK, kendilerinden böyle bir ihbar yapılmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bir açıklama yaparak basına yanlış yansıyan sözlerini düzeltti. Gül, rektör adayının eşinin çarşaflı olduğu yönündeki bilgi notunun YÖK'ten gelmediğini ve böyle bir ifade de kulanmadığını açıkladı.
Bu açıklama üzerine, ihbarı kimin yaptığı sorusu ortaya çıktı.

PAKİSTAN YOLUNDA AÇIKLAMIŞTI
Skandal olayı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pervez Müşerref'in daveti üzerine Pakistan'a giderken açıklamıştı.
Uçakta gündemle ilgili gazetecilerin soruları cevaplandıran Gül, görev süresi sona erecek Erdoğan Teziç'in yerine 'özgürlükçü bir ismin' atanmasının herkesi memnun edeceğini belirtti.

Yükseköğretim sisteminde köklü değişiklik gerektiğini bildiren Gül, "Rektör seçimlerinde inanılmaz şeyler, ilginç karalamalar oluyor." dedi. Şimdiye kadar bir rektör atadığını belirten Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: "YÖK'ten 3 ismin bulunduğu bir dosya geldi onay için. Adaylardan biri hakkında bilgi notu vardı. 'Şucudur, bucudur. Karısı kara çarşaflıdır. Fakülteye her gün gelir, hocaları tehdit eder...' Dehşete düştüm. Rektörlüğe soyunduğuna göre olsa olsa 'eşi başörtülü birisidir' diye düşündüm. Talimat verdim. Araştırdılar, 'Adam bekâr' dediler. Bir yanlışlık vardır, belki boşanmıştır. Bir daha bakın dedim. Sonra, 'Hiç evlenmemiş' dediler. Cumhurbaşkanlığı makamına böyle bir dosya geliyor, düşünün."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious