Eşi horlayanların uyku kaybı 2 yıl

Eşi horlayanların uyku kaybı 2 yıl.9283
  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Eşleri horlayanlar, yaşamları boyunca iki yıllık uykularını kaybediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, 3 İngilizden birinin gece uykusu, bir horlayan partner tarafından çalınıyor ve partner ortalama her gece iki saatlik uykusundan oluyor.

Evliliğin ortalama 24 yıl sürdüğünü düşünen araştırmacılar, böylece İngiltere'de 15 milyon insanın yaşamları boyunca iki yıllık uykuyu kaybettiğini hesapladı.

Alkol alınca horlama artıyor

Araştırma sonuçlarına göre, horlayanların üçte ikisinin erkek ve çoğunlukla fazla kilolu olduğunu belirten araştırmacılar, bunların özellikle alkol aldıktan sonra daha kötü horladığını kaydetti.

Araştırmaya katılan İngiliz yetişkinlerin yarısından fazlası horlamanın cinsel yaşamlarını da olumsuz etkilediğini söylerken, yüzde 85'i de eşlerinin horlama sorunu tedavi edilse ilişkilerinin daha iyi olacağını ifade etti.

Britanya Horlama ve Uyku Apnesi Derneğinin eş kurucusu Marianne Davey, horlamanın birlikte yaşanan kişi üzerinde çok olumsuz etkisi bulunduğunu belirterek, "Horlama sorunundan etkilenen herkesi gelip onlara yardım edebilmemiz için cesaretlendiriyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious